Trójkołowce na kategorię B? Nowy projekt ustawy od Kukiz'15

Aleksandra Kopka
14.06.2017 12:46
Trójkołowce na kategorię B? Nowy projekt ustawy od Kukiz'15 Fot. Jan Bielecki/ East News

Partia Pawła Kukiza chce umożliwić korzystanie z trójkołowców wszystkim tym, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B.

Jest to kolejna zmiana do obowiązującej już ustawy jaką chce zmienić partia Kukiz'15. Poprzednio swój pomysł o wspólnej tablicy rejestracyjnej dla kilku pojazdów przedstawił poseł Liroy-Marzec.

Ta miałaby polegać na tym, że właściciel, który posiada kilka samochodów lub motocykli, płaci najwyższą składkę ubezpieczeniową za któryś z nich. Jednakże w zamian, może korzystać z jednej tablicy rejestracyjnej wymiennie przykręcanej do pojazdu, który obecnie będzie użytkować.

Zgłoszony projekt ustawy ma za zadanie umożliwić korzystanie z trójkołowców wszystkim posiadającym prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat. Obecnie kierowcy uprawnieni do jeżdżenia samochodami mogą również poruszać się motocyklami o pojemności nie przekraczającej 125 cm3.

Z ewentualnej zmiany ustawy powinny się cieszyć również osoby niepełnosprawne, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie podejść do kursu na prawo jazdy kategorii A, a tylko ten uprawnia do korzystania z trajek.

Trójkołowce zaprojektowane są tak, aby świetnie odnaleźć się w miejskiej dżungli również osobom o udokumentowanym stopniu niepełnosprawności. W wyglądzie oraz prowadzeniu bardziej przypominają mały samochód niż skuter czy motocykl.

Kukiz'15 twierdzi, że to nie jedyne zalety zmian jakie proponują. Według nich mogliby przyczynić się do wzrostu popularności trójkołowców, które już dawno podbiły rynek motoryzacyjny na Zachodzie.

Dodatkowym plusem jest niska emisja CO2 jaką generują trajki oraz niewielkie rozmiary pozwalające bez problemu znaleźć miejsce w zatłoczonych centrach miast. Te, przy odpowiednio niskiej cenie stałyby się sporą konkurencją dla małych, miejskich samochodów.

W Polsce oferta trójkołowców nie jest bogata. Kilka modeli posiada Harley-Davidson, Yamaha czy Polaris. Jednakże przy wyborze tego pierwszego trzeba wziąć pod uwagę jego spore wymiary i ciężar. W wyglądzie bardziej przypomina ciężki turystyczny motocykl na podwójnych kołach z tyłu, niż lekką konstrukcję. Taką posiada model Spyder RS-S, którą oferuje firma Can Am, a ceny zaczynają się od 16 tysięcy dolarów.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.