Pogoda
05.06.2017 09:44

Kupował smartfon przez sieć, oszukano go 3 razy z rzędu

Wydawałoby się, że zakupy internetowe są bezpieczne. Nic bardziej mylnego, o czym przekonał się 31-latek kupujący przez sieć smartfona. Oszukano go trzy razy z rzędu.

Kupował smartfon przez sieć, oszukano go 3 razy z rzędu
foto: Drapplesi, CC BY-SA 3.0

O sprawie donosi lubelska policja, do której poszkodowany zgłosił się o pomoc w odzyskaniu straconych pieniędzy. Nie jest to mała kwota – polując na upatrzony smartfon w okazyjnych cenach mężczyzna wydał ponad 1000 zł.

31-latek dobrze wiedział, jaki model chce kupić, pozostało tylko znalezienie najlepszej oferty w „popularnym portalu ogłoszeniowym”.

Pierwsze zamówienie opiewało na kwotę 340 zł. Kupujący przelał pieniądze sprzedającemu, po czym kontakt się urwał.

Dwa dni później sytuacja się powtórzyła – tym razem przelew wykonano na kwotę 350 zł. Po otrzymaniu pieniędzy „sprzedający” zniknął, zostawiając mężczyznę z kwotą 690 zł na minusie.

31-latek nie dawał jednak za wygraną i jeszcze tego samego dnia zamówił kolejny model. Tym razem, po poprzednich niepowodzeniach, zdecydował się na zakup za pobraniem. Cena wynosiła 470 zł.

Paczka z telefonem została dostarczona, jednak i tym razem kupującego czekała niemiła niespodzianka – smartfon był uszkodzony i niesprawny. Sprzedawca na prośbę o zwrócenie pieniędzy za towar niezgodny z opisem zareagował ignorowaniem prób kontaktu.

Łącznie trzy próby zakupu telefonu pochłonęły więc 1160 zł. Wybrany model smartfona udało się kupić dopiero za czwartym razem – kwoty tej transakcji jednak nie podano.

Mężczyzna poprosił policję o pomoc w odzyskaniu pieniędzy. Śledztwo trwa, a w międzyczasie funkcjonariusze podzielili się radami dla osób kupujących w internecie. W skrócie – nie ufaj nikomu:

"

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić towar. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na „super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku gdy mieszkamy daleko, zapytajmy, czy po towar można zgłosić się osobiście. "

Policja radzi także, żeby gromadzić cała korespondencję ze sprzedającym – w razie natrafienia na nieuczciwego kontrahenta będzie ona materiałem dowodowym. Funkcjonariusze apelują także o szybkie zgłaszanie oszustw w internecie na komendę, co zwiększa szanse na wykrycie sprawców.

Nie tylko kupujący muszą uważać podczas zakupów w sieci – przestępcy znaleźli sposób na wyłudzanie wysłania towarów mimo braku płatności. Wystarczy chwila zagapienia, żeby stracić nawet kilka tysięcy złotych.

A Wy jak długo próbowalibyście kupić wymarzony sprzęt?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet