Pogoda
21.02.2017 09:13

Kursy na prawo jazdy podrożeją przez wzrost stawki minimalnej

Jeżdżenie samochodem po publicznych drogach to jeden z przywilejów dorosłości. To także przepustka do niezależności, czyli samodzielnego decydowania o tym, gdzie, kiedy i którędy.

Kursy na prawo jazdy podrożeją przez wzrost stawki minimalnej
foto: kadr z wideo

Czynników wpływających na wzrost cen za kursy na prawo jazdy jest sporo. Koszty pracownicze poszły w górę, co wiąże się z podniesieniem stawki minimalnej do 13 zł brutto za godzinę. Dodatkowo wzrosły wydatki związane z eksploatacją i ubezpieczeniem, zważywszy na coraz droższe paliwo oraz drastyczny wyższe ceny OC. To odbiło się szczególnie mocno na kosztach kursów na kategorię C.

Właściciele firm przygotowujących adeptów jazdy samochodem do egzaminu na prawo jazdy wskazują również na coraz droższe auta wykorzystywane w ośrodkach do egzaminowania. Obecnie za kurs na kategorię B zapłacimy od około 700 do 1800 złotych, przy czym w większych miastach musimy liczyć się z wydatkiem od około 1000 do 1600 zł. 

Już teraz specjaliści zauważają, że część ośrodków szkolenia kierowców podniosło ceny. Jednak przełom może nastąpić dopiero za parę miesięcy, kiedy warunki pogodowe się poprawią. W okresie zimowym naturalnie chętnych jest mniej, co oznacza mniej stabilną sytuację przedsiębiorstw.

Nawet jeśli nastąpią znaczne wzrosty cen za kursy na prawo jazdy, długoterminowo osób zainteresowanych usługami tego rodzaju firm nie powinno brakować. Spora liczba ludzi wciąż traktuje dokument uprawniający do jazdy samochodem jako niezbędnik. Dla wielu to także pewien rodzaj inwestycji w siebie, kolejny atut nawet na rynku pracy.

Odzwierciedleniem ogromnego zainteresowania usługami oferowanymi przez ośrodki szkolenia kierowców są statystyki dotyczące liczby aktywnych firm – w 2014 roku było ich 8941, co wynika z danych przedstawionych przez Instytut Transportu Samochodowego.

A Wy ile płaciliście za kurs na prawo jazdy kategorii B?

Tagi: News