Kwarantanna na cmentarzu w Lipnie. Burmistrz: "Nie szukajmy luksusów"
20.11.2020 17:52
Kwarantanna na cmentarzu w Lipnie. Burmistrz: "Nie szukajmy luksusów" Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

W czasie pandemii wszystko staje na głowie. Należy działać szybko i podejmować wiele trudnych decyzji. Władze Lipna wyznaczyły pomieszczenia na cmentarzu komunalnym w Złotopolu jako miejsce do odbywania kwarantanny zbiorowej.

Jak informuje tvn24.pl, władze Lipna (woj. kujawsko-pomorskie) zdecydowały, że na miejsce kwarantanny zbiorowej zostanie przeznaczony budynek na cmentarzu komunalnym. Znajduje się w nim chłodnia i cmentarna kaplica.

Kwarantanna na cmentarzu

Budynek na cmentarzu komunalnym jest w dobrym stanie, ale lokalizacja może przerażać. Tym bardziej że osoby przebywające w kwarantannie nie mogą kontaktować się z otoczeniem, a widok nagrobków tuż pod oknami nie jest niczym przyjemnym.

Z decyzją nie zgadza się część radnych, którzy są zbulwersowani nietypowym pomysłem.

Jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu? To nie jest miłe patrzeć na nagrobki, patrzeć na pogrzeby.

- mówi jedna z nich.

Tam są pomieszczenia socjalne. Ja wiem, że to nie jest hotel czterogwiazdkowy, ale kwarantanna to jest coś, na co możemy się nie zgadzać, ale jesteśmy zmuszeni do tego, żeby się jej poddać. I tutaj nie szukajmy luksusów.

- stwierdza burmistrz Lipna Paweł Banasik.

Wprawdzie lokalizacja wzbudza skrajne emocje, jednak znajdujące się tam pomieszczenia, spełniają wszystkie warunki do przebywania tam osób na kwarantannie.

W tej chwili panuje pandemia, my musimy mieć na uwadze całe miasto, a w Lipnie są tragedie, nie mamy gdzie ludzi ulokować, ludzie kierowani na kwarantannę muszą być odosobnieni. Nie jest jednak przyjemne zamieszkanie na cmentarzu i nad tym pochylam się. Sama świadomość tego, że jest się na cmentarzu, ma znaczenie. Proszę o informację, ile osób było skierowanych na kwarantannę na cmentarzu i ile odmówiło?

- zauważa radna Wiesława Tyfczyńska w rozmowie z lipno-cli.pl.

Radni podjęli taką uchwałę 20 listopada 2020 na sesji rady miejskiej. Proponowali wyznaczenie innego miejsca, ale nie spotkało się to z aprobatą. Jak dotąd tylko jedna osoba skorzystała z odbycia kwarantanny na cmentarzu.

Ten człowiek wyszedł zadowolony, nie było z jego strony żadnych uwag, że było coś nie tak

– zastrzega włodarz Lipna Paweł Banasik.

Jak wynika z danych, liczba zakażeń koronawirusem rośnie lawinowo również w powiecie lipnowskim. Wiąże się to z coraz większą liczbą osób skierowanych na kwarantannę. Na koniec października w powiecie lipnowskim kwarantanną objętych było 1075 osób, wszyscy przebywali w domach.

W marcu wskazaliśmy budynek na cmentarzu komunalnym. Najpierw mieliśmy wyznaczone trzy budynki do odbywania kwarantanny: strażnicę, budynek na stadionie i budynek na cmentarzu komunalnym. Później mogliśmy zejść do jednego budynku i wskazaliśmy ten na cmentarzu komunalnym. Ja wiem, że to nie jest hotel czterogwiazdkowy, ale kwarantanna to jest coś, do czego jesteśmy zmuszeni, nie szukajmy luksusów. Gdzie byśmy nie wskazali, to będą kontrowersje. Ten budynek na cmentarzu komunalnym budzi emocje, bo jest na cmentarzu właśnie, ale tam są pomieszczenia, które możemy do kwarantanny wskazywać. Jesteśmy skazani teraz na trudne warunki i musimy się z nimi zmagać, trwa pandemia, ale ona nie będzie trwała wiecznie. Teraz musimy sobie poradzić. Jeżeli będzie konieczność, wskażemy inne budynki. Pandemia trwa ponad pół roku, były takie momenty, że na terenie miasta Lipna było ponad dwieście osób w kwarantannie, ale zwyczajowo ludzie starają się kwarantannę odbywać w warunkach domowych, mają takie możliwości i warunki, albo korzystają z jeszcze innych rozwiązań. Ja nie chciałbym, żeby zapanowała taka sytuacja, że sale gimnastyczne będziemy musieli przekształcać w szpitale polowe. Robimy wszystko, apeluję do mieszkańców o przestrzeganie zasad sanitarnych. Mieliśmy takie sytuacje, że nawet w urzędzie pojawili się mieszkańcy Lipna, którzy twierdzili, że nie obowiązuje ich noszenie maseczek, interweniować musiała policja.

– tłumaczy burmistrz Banasik.

Renata Gołębiewska, sekretarz Urzędu Miejskiego w Lipnie zapytana o to czy cmentarz jest odpowiednim miejscem, na odbywanie kwarantanny dodała:

Na dzień dzisiejszy jest jedynym miejscem, jakim miasto dysponowało i które mogło wskazać do odbywania kwarantanny zbiorowej.

Źródło: lipno-cli.pl, RadioZET.pl, tvn24.pl

Zobacz również: Raper używał miotacza ognia stojąc na autobusie. Potem oddał się w ręce policji [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.