Pogoda
17.04.2020 11:29

Kwarantanna przyczyniła się do wzrostu piractwa. Które produkcje Polacy ściągają najczęściej?

Samoizolacja doprowadziła do wzrostu piractwa w sieci. Znamy tytuły, które Polacy najczęściej pobierają z nielegalnych źródeł.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Serwis iknowwhatyoudownload.com opublikował dane dotyczące poziomu piractwa w różnych państwach Europy, Azji i Ameryki Południowej. Portal Torrent Freak podjął się przeanalizowania wyników, dochodząc do jasnego wniosku - kwarantanna wywołana pandemią koronawirusa przyczyniła się do wzrostu piractwa w sieci.

Koronawirus powodem wzrostu piractwa. Które produkcje Polacy ściągają najczęściej?

Analizując opublikowane dane, portal Torrent Freak wysnuł wniosek, że poziom piractwa znacząco wzrósł w tych krajach, w których koronawirusowe obostrzenia są najsurowsze. W przeciwieństwie do Włoch czy Hiszpanii, gdzie po wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny ilość nielegalnych pobrań strzeliła w górę, Szwecja czy Stany Zjednoczone nie odnotowały znacznych wzrostów. W Szwecji ograniczenia w życiu publicznym są na niewielkim poziomie, zaś w USA dotyczą wyłącznie najbardziej zaludnionych stanów (Kalifornia, Nowy Jork czy New Jersey).

Netflix jest obecnie wart więcej niż wytwórnia Disneya. Wszystko za sprawą koronawirusa
Netflix jest obecnie wart więcej niż wytwórnia Disneya. Wszystko za sprawą koronawirusa
Przeczytaj także Netflix jest obecnie wart więcej niż wytwórnia Disneya. Wszystko za sprawą koronawirusa

Jak sytuacja prezentuje się w Polsce? W naszym kraju, tak jak we Włoszech i Hiszpanii, również odnotowano wzrost nielegalnych pobrań. Najwięcej z nich odnotowano 29 marca 2020 roku - 597 tysięcy z 218 tysięcy adresów IP. Co nasi rodacy ściągają najczęściej? Zgodnie z raportem, aż 64% pobrań stanowią filmy. W następnej kolejności są gry - 15%, potem filmy pornograficzne - 13%, a dopiero na końcu muzyka z wynikiem zaledwie 4%.

duch
duch
Przeczytaj także W Indonezji do patrolowania ulic wysłano duchy. Pilnują, żeby nikt nie wychodził z domu

Które produkcje cieszą się wśród polskich piratów największym zainteresowaniem? Na płaszczyźnie filmowej królują "1917", "Psy 3. W imię zasad", "Jak zostałem gangsterem" i "Zenek". Jeśli zaś chodzi o seriale to najczęściej pobieranymi tytułami są "Westworld", "Better Call Saul", "The Walking Dead" oraz "Chirurdzy".

Foto: Everett Collection/East News
Foto: Everett Collection/East News
Przeczytaj także Oto 10 najlepszych polskich filmów, które obejrzycie online
Tagi: Newsy Film Seriale The Walking Dead Better Call Saul Zenek Westworld polskie filmy koronawirus