La Llorona - Przerażająca płaczka. Kim jest tajemnicza zjawa o krwawiących oczach z martwym niemowlęciem?

Romana Makówka
23.10.2018 17:08
La Llorona - Przerażająca płaczka|undefined Fot. Shutterstock

Tajemniczą La Lloronę, zwaną również Płaczką, można spotkać w wielu miejscach, ale szczególnie upodobała sobie okolice zbiorników wodnych i rzek. Pojawia się w brudnych, białych szatach, z martwym niemowlęciem na ręce. Przeraźliwie płacze i szlocha za swoim umarłym dzieckiem. Kim jest tajemnicza zjawa o krwawiących oczach, zwiastująca śmierć wszystkim, którzy ją zobaczą?

Legenda o La Lloronie pochodzi z Meksyku i ma wiele wersji. Najstarsza z nich pochodzi z mitologii Azteków. W Kodeksie Florentyńskim autorstwa franciszkanina Bernardino de Sahaguna, w rozdziale pod tytułem "Bogowie", opisana jest bogini Cihuacóatl, która przez wielu badaczy uważana jest właśnie za pierwowzór La Llorony. W związku z ogłoszeniem premiery horroru "The Curse of La Llorona" Jamesa Wana, twórcy "Obecności", wyjaśniamy kim jest przerażająca Płaczka.

Przerażająca historia La Llorony

Najbardziej rozpowszechniona jest wersja historii opowiadającej o Indiance, która miała parę nieślubnych dzieci. Według legendy znalazł się mężczyzna, który urzeczony jej urodą, zakochał się w niej i obiecał, że się z nią ożeni oraz stanie się ojcem dla jej dzieci. Niedoszły mąż nie stanął jednak na wysokości zadania i pewnego dnia zniknął z życia kobiety. Kiedy dziewczyna zrozumiała, że kochanek opuścił ją na zawsze, wpadła we wściekłość i postradała zmysły. Utopiła swoje dzieci w pobliskiej rzece. Gdy zdała sobie sprawę ze swojego czynu, popełniła samobójstwo, ale jej dusza nigdy nie zaznała spokoju.

shutterstock_653882005 Fot. foto: Shutterstock

La Llorona - różne wersje legendy o przerażającej kobiecie

W innej wersji legendy La Llorona, to Leonor Uceda - kobieta zakochana w przystojnym Pablo de Morelosie, który w dowód miłości kazał kochance zamordować męża i dzieci. Kobieta wykonała polecenie, lecz przerażony jej czynem kochanek uciekł w nieznane. Leonor oszalała z rozpaczy i od tego czasu szuka swoich martwych dzieci w rzece.  

Istnieje również gwatemalska wersja opowieści, która mówi, że Płaczka była criollą (Europejką urodzoną na Nowych Terytoriach) i żoną bogatego Hiszpana. Kobieta zakochała się do szaleństwa w "nieczystym rasowo" biedaku i zaszła z nim w ciąże. Chcąc ukryć zdradę, utopiła swoje dziecko wkrótce po urodzeniu (w innej wersji zrobił to jej mąż, który odkrył prawdę).

shutterstock_208143703 Fot. foto: Shutterstock

La Llorona z Wenezueli i Meksyku

Wenezuelczycy, opowiadają swoją wersję historii La Llorona. Płaczka została zdradzona przez męża, który utrzymywał stosunki seksualne z jej własną matką. Zdradzona podwójnie kobieta, postanowiła się zemścić. Podpaliła dom matki u której akurat przebywał niewierny mąż. Nie spodziewała się jednak, że w środku znajdują się również jej własne dzieci. Kiedy usłyszała ich krzyki, było za późno na ratunek. Od tamtej pory podpalaczka błąka się płacząc za utraconym życiem.

La Llorona jest trzecią co do ważności kobietą, w którą wierzą Meksykanie. Przed nią są tylko Matka Boska z Guadalupe i La Malince. Płaczka jest patronką wojny oraz kobiet zmarłych podczas porodu. Nazywana jest również kobietą-wężem, barbarzyńską bestią, kredową postacią, która przynosiła nieszczęście i złe nowiny. 

Czy przerażająca Płaczka istnieje naprawdę?

W internecie można znaleźć wiele nagrań na których przypadkowe osoby spotkały upiora. Zobaczcie jak wygląda upiór i jak wielkie wzbudza przerażenie.

O La Lloronie opowiadają nie tylko legendy. Powstało o niej wiele pieśni i filmów a nawet opera i balet. Postać Płaczki przeniknęła również do popkultury. Wśród najchętniej wykonywanych utworów meksykańskiej muzyki, piosenka "La Llorona" zajmuje szczególną pozycję i niemal każdy muzyk włącza ją do swego repertuaru. 

Jedno jest pewne - wszyscy mężczyźni, którzy mają nieszczęście spotkać Płaczkę, momentalnie tracą zmysły. Kobietom zwiastuje śmierć, dramaty i potworności, od których nie ma ucieczki.

Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.