Pogoda
09.02.2016 13:16

Laptop dla graczy sterowany wzrokiem

Laptop dla gracza MSI GT72S G Tobii to pierwszy komputer przenośny dla graczy, który może być obsługiwany wzrokiem. Jaką siłę może mieć zwykłe spojrzenie?

Laptop dla graczy sterowany wzrokiem
foto: materiały prasowe

Komputer to wynik współpracy MSI z Tobii – szwedzkim przedsiębiorstwem zajmującym się technikami śledzenia wzroku. Dzięki wyposażeniu modelu GT72S w trzy czujniki pracujące w bliskiej podczerwieni gracz może wpływać na grę patrząc po prostu na wybrany punkt ekranu.

Czego dokładnie może spodziewać się gracz? Przede wszystkim prostego sposobu na kontrolowanie działania kamery, która centruje wyświetlanie na punkcie skupienia wzroku. Umożliwia to rozglądanie się po świecie gry bez konieczności używania kontrolera – a to może dać sporą przewagę nad przeciwnikami.

Wśród tytułów zgodnych z rozwiązaniem opracowanym przez Tobii znajdują się między innymi:

  • Assassin’s Creed Rogue
  • Microsoft Flight Simulator X
  • Euro Truck Simulator 2
  • Elite: Dangerous
  • IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad

Lista wspieranych gier sukcesywnie się wydłuża.

Laptop dla gracza MSI GT72S G Tobii

Kontroler Tobii został wbudowany w ramkę ekranu MSI GT72S G Tobii. Trzy czujniki podświetlone są na czerwono, co początkowo może nieco rozpraszać gracza, ale na dłuższą metę staje się niezauważalne – szczególnie, że klawiatura laptopa może być podświetlona na dowolnie wybrany kolor.

MSI wyposażyło model GT72S w komponenty z najwyższej półki. Płynne granie zapewniać ma procesor Intel Core i7 K z odblokowanym mnożnikiem wspierany przez układ graficzny NVIDIA GeForce GTX 980M z 8 GB własnej pamięci.

Obraz wyświetlany jest na ekranie Full HD o przekątnej 17 cali, zgodnym systemem NVIDIA G-SYNC. Dzięki zastosowaniu portu USB 3.1 typ C możliwe jest podłączenie dwóch zewnętrznych monitorów o rozdzielczości 4K.

MSI GT72S G Tobii oferuje ponadto 32 GB pamięci RAM, 256 GB na nośniku SSD oraz 1 TB na klasycznym dysku twardym.

Cena została wyznaczona na 2600 dolarów.

Co sądzicie o graniu wzrokiem? Czy taki laptop dla graczy będzie miał swoje praktyczne zastosowanie? No i ta cena. Dajcie znać co o niej sądzicie i jakie są Wasze opinie.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Technologia