Lawrence G. Paull nie żyje. Scenograf "Łowcy androidów" miał 81 lat

15.11.2019 10:56
Lawrence G. Paull nie żyje. Scenograf "Łowcy androidów" miał 81 lat Fot. materiały prasowe The Ladd Company, Shaw Brothers, Warner Bros

W ubiegłą niedzielę zmarł ceniony scenograf Lawrence G. Paull. To jemu zawdzięczamy między innymi wygląd "Łowcy androidów" i "Powrotu do przyszłości".

Lawrence G. Paull był nominowanym do Oscara scenografem filmowym, któremu zawdzięczamy wygląd hitów takich jak "Łowca androidów", czy "Powrotu do przyszłości". Artysta zmarł w niedzielę 10 listopada 2019 roku w La Jolla, w Kalifornii.

Lawrence G. Paull nie żyje. Scenograf "Łowcy androidów" miał 81 lat

O śmierci Lawrence'a G. Paulla poinformował jego agent. Przyczyna śmierci nie została podana do informacji publicznej. Artysta, który od 20 lat był już na emeryturze, miał olbrzymi wkład w historię kina science fiction. To on stworzył scenografię do kultowego "Powrotu do przyszłości" i "Łowcy androidów" Ridleya Scotta, który z kolei przyniósł mu nominację do Oscara i nagrodę BAFTA.

Foto: materiały prasowe The Ladd Company, Shaw Brothers, Warner Bros Fot. Foto: materiały prasowe The Ladd Company, Shaw Brothers, Warner Bros

Lawrence G. Paull przyszedł na świat w 1938 roku w Chicago. Do spróbowania swoich sił w przemyśle filmowym zainspirował go seans "Doktora Żywago". Takim właśnie sposobem rozpoczął swoją karierę na przełomie lat 60. i 70. Początkowo pełnił funkcję dyrektora artystycznego, pracując między innymi przy "Wynajętym człowieku" z Peterem Fondą. Wkońcu dotarło do niego jednak, że jego prawdziwym powołaniem jest scenografia.

Przeczytaj także

Choć to "Łowca androidów" i "Powrót do przyszłości" przyniosły mu największą sławę, Lawrence G. Paull pracował przy wielu innych cenionych produkcjach. W swoim dorobku miał on scenografię do filmów takich jak "Miłość, szmaragd i krokodyl", "Predator 2", "Naga broń 33 i 1/3", "Obsesja namiętności" i "Ucieczka z Los Angeles".

Foto: kadr z filmu "Powrót do przyszłości"/ Universal Pictures Fot. Foto: kadr z filmu "Powrót do przyszłości"/ Universal Pictures

Jego ostatnim projektem był thriller "Morderstwo w lustrze" (2000 r.) z Jane Seymour. Po tym Lawrence G. Paull przeszedł na emeryturę i zajmował się wykładaniem na Chapman University w Kalifornii, na Harvardzie i wielu innych prestiżowych uczelniach. Rodzina artysty wystosowała prośbę, by zamiast przesyłania kwiatów, przeznaczyć datek na wybrany cel charytatywny, w imieniu zmarłego.

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.