Pogoda
15.11.2019 10:56

Lawrence G. Paull nie żyje. Scenograf "Łowcy androidów" miał 81 lat

W ubiegłą niedzielę zmarł ceniony scenograf Lawrence G. Paull. To jemu zawdzięczamy między innymi wygląd "Łowcy androidów" i "Powrotu do przyszłości".

Foto: materiały prasowe The Ladd Company, Shaw Brothers, Warner Bros
Foto: materiały prasowe The Ladd Company, Shaw Brothers, Warner Bros

Lawrence G. Paull był nominowanym do Oscara scenografem filmowym, któremu zawdzięczamy wygląd hitów takich jak "Łowca androidów", czy "Powrotu do przyszłości". Artysta zmarł w niedzielę 10 listopada 2019 roku w La Jolla, w Kalifornii.

Lawrence G. Paull nie żyje. Scenograf "Łowcy androidów" miał 81 lat

O śmierci Lawrence'a G. Paulla poinformował jego agent. Przyczyna śmierci nie została podana do informacji publicznej. Artysta, który od 20 lat był już na emeryturze, miał olbrzymi wkład w historię kina science fiction. To on stworzył scenografię do kultowego "Powrotu do przyszłości" i "Łowcy androidów" Ridleya Scotta, który z kolei przyniósł mu nominację do Oscara i nagrodę BAFTA.

Foto: materiały prasowe The Ladd Company, Shaw Brothers, Warner Bros

Lawrence G. Paull przyszedł na świat w 1938 roku w Chicago. Do spróbowania swoich sił w przemyśle filmowym zainspirował go seans "Doktora Żywago". Takim właśnie sposobem rozpoczął swoją karierę na przełomie lat 60. i 70. Początkowo pełnił funkcję dyrektora artystycznego, pracując między innymi przy "Wynajętym człowieku" z Peterem Fondą. Wkońcu dotarło do niego jednak, że jego prawdziwym powołaniem jest scenografia.

Branko Lustig
Branko Lustig
Przeczytaj także Nie żyje Branko Lustig. Zdobywca Oscarów za "Listę Schindlera" i "Gladiatora" miał 87 lat

Choć to "Łowca androidów" i "Powrót do przyszłości" przyniosły mu największą sławę, Lawrence G. Paull pracował przy wielu innych cenionych produkcjach. W swoim dorobku miał on scenografię do filmów takich jak "Miłość, szmaragd i krokodyl", "Predator 2", "Naga broń 33 i 1/3", "Obsesja namiętności" i "Ucieczka z Los Angeles".

Foto: kadr z filmu "Powrót do przyszłości"/ Universal Pictures

Jego ostatnim projektem był thriller "Morderstwo w lustrze" (2000 r.) z Jane Seymour. Po tym Lawrence G. Paull przeszedł na emeryturę i zajmował się wykładaniem na Chapman University w Kalifornii, na Harvardzie i wielu innych prestiżowych uczelniach. Rodzina artysty wystosowała prośbę, by zamiast przesyłania kwiatów, przeznaczyć datek na wybrany cel charytatywny, w imieniu zmarłego.

Tagi: Film News Łowca androidów Powrót do przyszłości Blade Runner