Łazik Curiosity zrobił nam zdjęcie. Zobaczcie, jak wyglądamy z perspektywy Marsa!

19.06.2020 16:14
Łazik Curiosity zrobił nam zdjęcie. Zobaczcie, jak wyglądamy z perspektywy Marsa!|undefined Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

5 czerwca 2020 roku, 5 minut po zachodzie Słońca za pomocą zainstalowanej na łaziku Curiosity kamery Mastcam, zostało wykonane zdjęcie Ziemi. Sprawdźcie, jak wyglądamy z perspektywy Marsa!

W listopadzie 2011 roku, w ramach misji Mars Science Laboratory, NASA wysłała na Marsa, łazik Curiosity, który wylądował w kraterze Gale’a 6 sierpnia 2012 roku o 5:32 UTC. Pojazd ma masę 899 kg i jest bogato wyposażonym samobieżnym laboratorium badawczym. Od tego czasu pojazd przesłał na ziemię niezliczoną ilość zdjęć i materiałów video.

Zobaczcie, jak wyglądamy z perspektywy Marsa!

5 czerwca 2020 roku łazik skierował kamerę Mastсam w stronę nieba. Krótka sesja była częścią misji pomiaru jasności nieba. Powstała w ten sposób panorama, składająca się z dwóch ujęć, która przedstawia Ziemię i Wenus.

Przeczytaj także

Na zdjęciu zaprezentowanym przez NASA widać naszą planetę z perspektywy Czerwonej Planety. Na dole obrazu znajduje się szczyt kamiennego wzgórza zwanego "Tower Butte", który łazik Curiosity eksploruje już od ponad roku.

Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS Fot. Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Łazik Curiosity zatrzymał się, aby pooglądać gwiazdy

- napisano w oficjalnym komunikacie NASA.

O tej porze roku na Marsie pojawia się więcej pyłu, który zatrzymuje część światła słonecznego. Dzięki temu zmierzch staje się szczególnie jasny.  Zdjęcie, mimo że bardzo cenne z punktu widzenia naukowców, nie oszałamia przeciętnego widza. Ziemia i Wenus wydają się być zwykłymi punktami światła. Gdyby atmosfera Marsa była mniej zapylona, obie planety wyglądałyby jak bardzo jasne gwiazdy.

Zobacz również: 10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.