Pogoda
03.03.2016 13:25

Lech Wałęsa przeskakuje z Wykopu na Facebooka

Po ponad 2,5 roku intensywnej działalności w serwisie wykop.pl Lech Wałęsa postanowił usunąć konto. Były prezydent RP zamierza komunikować się teraz poprzez profil na Facebooku.

Lech Wałęsa przeskakuje z Wykopu na Facebooka
foto: facebook.com

Wałęsa należał do najbardziej aktywnych użytkowników Wykopu – opublikował na nim ponad 53 tysiące wypowiedzi. Były prezydent komentował bieżące wydarzenia polityczne oraz odpowiadał na pytania innych użytkowników serwisu – i co najważniejsze, robił to osobiście. 2 marca 2016 roku jego konto zostało oznaczone jako „zgłoszone do usunięcia”.

29 lutego 2016 roku na wykop.pl odbyła się sesja pytań i odpowiedzi AMA („Ask Me Anything”), w której Wałęsa odnosił się między innymi do zarzutów o agenturalną przeszłość pojawiających się po upublicznieniu przez IPN akt pochodzących z tzw. „szafy Kiszczaka”. Nie wiadomo, czy pytania zadawane podczas wydarzenia oraz pojawiające się w jego trakcie komentarze były bezpośrednią przyczyną podjętej 2 marca 2016 roku decyzji o usunięciu konta (typowej „radzie” dawanej oponentom w dyskusji) – na pewno jest ona niespodzianką dla użytkowników serwisu.

Były prezydent trafił na wykop.pl nieco przez przypadek – serwis przeniósł do siebie konta osób korzystających z blip.pl, polskiego odpowiednika Twittera. Migracja została przeprowadzona 31 sierpnia 2013 roku. Lech Wałęsa zamierza skoncentrować się na prowadzeniu profilu na Facebooku. Pierwsze wpisy – zdjęcia z odbytych rozmów oraz odpowiedzi na komentarze – pokazały się już 3 marca 2016 roku.

Oficjalny powód zmiany medium, za pomocą którego prezydent chce komunikować się z ludźmi, to większy i międzynarodowy zasięg Facebooka. Anna Domińska, prowadząca gdańskie biuro Lecha Wałęsy (córka byłego przewodniczącego „Solidarności”) podkreśla, że był on namawiany do skoncentrowania się na amerykańskim serwisie od dawna.

Oficjalny fanpage Lecha Wałęsy powstał w 2010 roku. Pojawiające się na nim sporadycznie wpisy umieszczane były przez pracowników biura prezydenta i dotyczyły głównie relacji ze spotkań. Teraz prowadzeniem profilu na Facebooku zajmie się osobiście były prezydent.

Co myślicie o decyzji Wałęsy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet