Pogoda
13.06.2019 12:48

Lekarz Dawid Ciemięga zbiera na film o antyszczepionkowcach. Zainspirował się sukcesem Siekielskiego

Tomasz Siekielski pokazał, że dzięki wsparciu internautów można zrobić wpływający na opinię publiczną dokument. Lekarz Dawid Ciemięga, dla antyszczepionkowców wróg publiczny numer 1, ogłosił zrzutkę na film pokazujący ich kłamstwa i oszustwa. 

szczepienie
foto: materiały prasowe

Ruch antyszczepionkowy stał się tak dużym problemem, że w USA politycy apelowali wręcz do internetowych gigantów o pomoc w walce z zagrażającymi życiu ludzi przekonaniami. Facebook i YouTube przystali na prośbę.

Serwis społecznościowy uznał treści antyszczepionkowe jako fake newsy, YouTube zaś nie promuje materiałów przeciwników szczepień, nie pozwoli także na nich zarabiać.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

Antyszczepionkowcy są także bardzo głośną grupą w Polsce. Dawid Ciemięga, pediatra nagrodzony w plebiscycie „Hipokrates 2017”, stał się symbolem walki z ich przekonaniami. Lekarz pozwał kobietę, która atakowała go w sieci za negowanie toksyczności szczepionek. Kilka innych osób czeka pozew o zniesławienie.

"Tylko nie mów nikomu"
"Tylko nie mów nikomu"
Przeczytaj także Sekielski zaprezentował dokument o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu"

Tomasz Siekielski pokazał w swoim dokumencie problem pedofilii w polskim kościele. Do tej pory media głównego nurtu unikały podejmowania tego tematu i dopiero dzięki środkom umożliwiającym niezależne zajęcie się tematem dziennikarz mógł się nim zająć.

Dawid Ciemięga ma nadzieję, że dzięki wsparciu od internautów będzie mógł nakręcić dokument, którego boją się media. Całą prawdę o antyszczepionkowacach.

"

Jak wiele osób wie, zajmuje się walką z kłamstwami i oszustwami rozpowszechnianymi przez antyszczepionkowców oraz hejtem w sieci kierowanym w stronę lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Moja działalność obejmuje również powszechny problem naciągania ludzi na pseudomedyczne metody rzekomego diagnozowania i leczenia, w tym biorezonans, badanie żywej kropli krwi itd. Przez lata instytucje oraz towarzystwa naukowe nie radziły sobie z tym problem i przegrywały - szczególnie w mediach społecznościowych i internecie, gdzie propaganda fake newsów rośnie lawinowo. "

Zbiórka na film o antyszczepionkowcach bije kolejne rekordy

Dawid Ciemięga chciał otrzymać od darczyńców 20 000 zł. Kwota ta została błyskawicznie uzbierana, a lekarz posłuchał porad internautów i podwyższył sumę, którą chce zebrać. Dodatkowe pieniądze posłużą do nakręcenia drugiego filmu, poświęconego pseudonauce i pseudomedycynie.

"

Całość zebranych środków (wraz z nadwyżką) zostanie przeznaczona na przeciwdziałanie pseudonaukowej i pseudomedycznej działalności, promowaniu rzetelnej wiedzy, medycyny opartej na faktach, działania edukacyjne w mediach społecznościowych. Jak również na działania związane z problemem hejtu wobec pracowników związanych z medycyną, ale nie tylko. "

Lekarz zapewnia, że zamierza dołożyć szczególnej staranności, żeby przekazywane informacje były rzetelne i wiarygodne. O wypowiedzi zostaną poproszenie przedstawiciele ruchu StopNop, w tym Justyna Socha. Zostaną one umieszczone w filmie tylko po uzyskaniu autoryzacji.

Zbiórka w serwisie zrzutka.pl potrwa do 10 lipca 2019 roku. Celem jest zgromadzenie 50 000 zł. Internauci chętnie wspierają inicjatywy walki z antyszczepionkowcami - wcześniej z sukcesem sfinansowano wydanie karcianki pokazującej na czym zarabiają przeciwnicy szczepień.

Zobacz także: Polska karcianka o antyszczepionkowcach ufundowana w 14 minut 

Pomożecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet