Pogoda
24.11.2016 11:09

Lekkomyślne wyprzedzanie kierowcy BMW

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej wymagających manewrów, chociażby przez wzgląd na to, jak poważne czekają nas konsekwencje w przypadku popełnienia błędu.

Lekkomyślne wyprzedzanie kierowcy BMW
foto: materiały prasowe

To jest także jeden z powodów, przez które tak często dochodzi do bardzo niebezpiecznych wypadków na bocznych drogach, a rzadziej na autostradach i ekspresówkach. W końcu mając do dyspozycji szeroką jezdnię jednokierunkową można bezpiecznie wyprzedzić kolumnę pojazdów, a prawdopodobieństwo, że dojdzie do groźnej sytuacji jest relatywnie niskie.

Za to zupełnie inaczej to wygląda na bocznych drogach. Można przewrotnie stwierdzić, że tam sytuacja zmienia się wręcz o 180 stopni. Wielu kierowców nie zachowuje należytej ostrożności, popisując się brakiem jakiejkolwiek wyobraźni. Próbują oni wyprzedzać przed zakrętami lub przed wzniesieniami, nie dysponując wystarczająco dobrą widocznością. Niekiedy podejmują się tego manewru podczas mgły...

Przygotowując się do wyprzedzania powinniśmy upewnić się czy dysponujemy wystarczająco dużą ilością miejsca, by wykonać tę czynność w sposób niezagrażający nam samym oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli nie mamy wystarczająco żwawego pojazdu, warto nabrać prędkości jeszcze przed zainicjowaniem manewru, w myśl zasady, że im krócej on trwa, tym bezpieczniej.

Wszelkie zasady ruchu drogowego zignorował kierowca poruszający się BMW serii 5 E60, który nie zastosował się do zakazu wyprzedzania, podejmując się manewru na podwójnej ciągłej, przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu! Cała sytuacja została zarejestrowana kamerą pokładową:

Za te wykroczenia skrajnie nieodpowiedzialny kierowca może dostać łącznie 30 punktów karnych oraz mandat do 1000 zł, o ile sprawa nie zostanie skierowana do sądu – poinformowała policja. Dzięki materiałowi dowodowemu, jakim jest film, wkrótce wszczęte zostanie postępowanie.

Zdarzenie miało miejsce na trasie Bydgoszcz-Świecie. Przemawiać do rozsądku powinny same statystyki policyjne, według których w samym województwie kujawsko-pomorskim od 1 stycznia do 20 listopada 2016 roku doszło do 887 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 975 zostało rannych. A jeśli to mało, to na dokładkę możemy sobie „zaserwować” filmiki, bohaterami których zostali inni kierowcy podejmujący się lekkomyślnych manewrów, np. kierujący Seatem Exeo i BMW serii 5 F10, Lexusem SC i Nissanem 350Z oraz Volkswagenem Foxem.

Tagi: Duperele