Pogoda
18.05.2016 16:10

Lenovo Moto G4 i G4 Plus - smartfony obsługiwane przez gesty

Nowa generacja smartfonów z rodziny Lenovo Moto G może pochwalić się dopracowanym aparatem z szybkim autofokusem oraz obsługą przez wykonywanie gestów trzymającą telefon dłonią.

Lenovo Moto G4 i G4 Plus - smartfony obsługiwane przez gesty
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Lenovo bardzo mocno podkreśla, że wbudowany w modele Moto G4 oraz Moto G4 Plus aparaty fotograficzne mają wyróżniać się jakością robionych zdjęć. W zależności od wersji smartfona, matryca ma 16 Mpix (w Plusie) lub 13 Mpix (w podstawowej edycji).

Dane techniczne Lenovo Moto G4

Aparaty bardzo szybko łapią ostrość dzięki zastosowaniu czujnika laserowego (działającego także w warunkach słabego oświetlenia) współpracującego z autofoksem z detekcją fazy (PDAF), wyznaczającą ostrość badając ponad 200 tys. przechwytywanych przez aparat pikseli.

Co więcej, aparat – jak i inne funkcje telefonów Lenovo Moto G4 oraz Moto G4 Plus – można kontrolować jedną ręką dzięki funkcji Moto Actions. Wystarczy wykonać odpowiedni gest dłonią, żeby uruchomić aplikację kamery, bez problemu można także przełączyć się w taki sposób pomiędzy tylnym i przednim aparatem. Widać to doskonale na filmie prezentującym możliwości modeli Lenovo Moto G4 i G4 Plus.

Producent chwali się ponadto, że dzięki wykorzystaniu matrycy o dużych fizycznie pikselach udaje się uzyskać zdjęcia dobrej jakości także w przypadku wykonywania ich w półmroku. Zanim użytkownik otrzyma ostateczną wersję zdjęcia, aparat błyskawicznie wykonuje kilka ujęć wstępnych i analizuje je, wyszukując między innymi nieostre krawędzie lub zamknięcie oczu przez fotografowaną osobę. Spośród kilku wykonanych ujęć wybierane jest to, które najlepiej odwzorowuje fotografowaną scenę.

Przednia kamera została wyposażona w szerokokątny obiektyw, dzięki czemu rejestrowany jest szeroki kadr. Lenovo podpowiada, że jest to szczególnie przydatne podczas robienia selfie przez kilka osób jednocześnie – maleje ryzyko, że ktoś znajdzie się poza ujęciem.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Osoby, które zajmują się fotografowaniem na zaawansowanym poziomie mogą korzystać z aparatu w trybie profesjonalnym, umożliwiającym ręczną regulację balansu bieli, czasu otwarcia migawki, czułości ISO, kompensacji ekspozycji oraz ostrości. Smartfony obsługują także 4-krotny zoom cyfrowy.

Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 5,5 cala, pracującym w rozdzielczości Full HD (1920x1080 punktów). Wyświetlacz chroniony jest przez szkło Corning Gorilla, a cały smartfon chroniony jest dodatkowo nanopowłoka hydrofobową (odpychającą cząsteczki wody), dzięki czemu sprzęt jest odporny na zachlapanie.

Wbudowana w smartfony bateria ma pojemność 3000 mAh, co powinno pozwolić na wygodne korzystanie z telefonów Moto G przez cały dzień bez konieczności jej doładowania. Jeśli jednak okaże się, że potrzebna jest doładowanie, pracująca w trybie Turbo ładowarka jest w stanie dostarczyć w 15 minut ładunku wystarczającego na 6 godzin czasu pracy telefonu.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Czytnik linii papilarnych może rozpoznać 5 różnych palców – uruchamiany za pomocą odcisku telefon nie musi być wcześniej wzbudzony. Sensor (obecny tylko w modelu Moto G4 Plus) działa także wtedy, gdy palec zostanie przyłożony pod kątem.

Lenovo wykorzystało ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 617. Modele Moto G4 oraz Moto G4 Plus wyposażone są w 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB miejsca na pliki – wielkość ta może zostać powiększona dzięki obsłudze kart microSD.

Mimo tego Lenovo Moto G4 oraz Lenovo Moto G4 Plus oferują dwa gniazda SIM – obie karty działają w trybie LTE. Przyznacie, że ta specyfikacja jest obiecująca? Z niecierpliwością czekamy na opinie docierające z rynku.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Zgodnie z tradycją, modele Moto G działają pod kontrolą niezmodyfikowanej wersji systemu operacyjnego Google. W przypadku G4 Plus oraz G4 jest to Android 6.0 Marshmallow. Producent obiecuje, że zaowocuje to szybkimi aktualizacjami do kolejnych wersji.

Cena Lenovo Moto G4

Smartfony mają pokazać się w sprzedaży w lipcu 2016 roku. Model Lenovo Moto G4 został wyceniony na 1199 zł, cena wersji Moto G4 Plus to 1349 zł. Czekamy na Wasze opinie dotyczące tych dwóch smartfonów.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Technologia