Pogoda
14.05.2019 11:49

Lenovo pokazało laptopa ze zginanym ekranem

Producentom spodobał się pomysł, że oferowany przez nich sprzęt elektroniczny ma naginać się do naszych potrzeb – elastyczne ekrany trafią więc nie tylko do smartfonów, lecz także do komputerów przenośnych.

Lenovo ThinkPad X1 z elastycznym ekranem
foto: kadr z wideo

W pełni sprawny prototyp laptopa ze zginanym ekranem pokazało Lenovo – nowy model ma stać się częścią flagowej rodziny X1.

Zbyt wielu szczegółów technicznych na temat nowego komputera nie podano, ograniczając się tylko do podstaw. Biorąc pod uwagę, że premiera handlowa Lenovo ThinkPad X1 ze zginanym ekranem planowana jest na 2020 rok, nic w tym dziwnego – koncepcja specyfikacji technicznej może się jeszcze kilka razy zmienić.

Demonstracja prototypu miała pokazać, że Lenovo jest już w stanie stworzyć sprzęt ze zginanym ekranem – producent wprost nazywa takie urządzenie „zupełnie nowym typem komputera”.

ThinkPad X1 został pokazany mediom z bliska – w przeciwieństwie do premier smartfonów z elastycznymi wyświetlaczami, podczas których gadżety były pokazywane tylko w szklanych gablotach, laptop można było wziąć do rąk i sprawdzić w działaniu.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold
Przeczytaj także Składany smartfon Samsung Galaxy Fold kosztuje krocie. Ile wynosi polska cena?

Lenovo ThinkPad X1 – laptop ze zginanym ekranem

Głównym elementem jest elastyczny ekran – przyszły ThinkPad X1 ma być wyposażony w wyświetlacz dotykowy o przekątnej 13,3 cala i stosunku boków 4:3. Komputer w formie wyprostowanej działa jak duży tablet, gdy złoży się go do pozycji półotwartej przechodzi w „tryb pracy”, z klawiaturą wyświetlaną na ekranie.

Producent eksperymentuje z podobnymi rozwiązaniami już od jakiegoś czasu – widać to chociażby po urządzeniu Lenovo Yoga Book, które łączyło tradycyjny ekran z panelem dotykowym jako klawiaturą.

Zobacz także: >> Lenovo stworzyło nowy typ urządzenia 2w1 <<

Lenovo zdradziło, że ThinkPad X1 z elastycznym ekranem będzie zbudowany na platformie Intela i działał dokładnie tak jak prototyp – z systemem Windows 10.

Plany producenta zakładają, że komputer ma pracować na zasilaniu akumulatorowym przez cały dzień roboczy, jego waga zaś ma nie przekraczać 1 kg.

Lenovo nawet nie zająknęło się o cenie ThinkPada z elastycznym ekranem – biorąc pod uwagę, jak drogie w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników są smartfony z wyginanymi wyświetlaczami, należy spodziewać się kwoty grubo przekraczającej 10 000 zł.

Przydałby się Wam taki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Lenovo