Leśnik z Garwolina znalazł niezwykły skarb. To kolejne odkrycie w tym miejscu

06.07.2022 12:58
Leśnik z Garwolina znalazł niezwykły skarb. To kolejne odkrycie w tym miejscu Fot. Shutterstock

Pracownik Nadleśnictwa Garwolin, Jakub Błędowski podczas spaceru wzdłuż Wisły natrafił na niezwykłe znalezisko. "Ma długość ok. 24 cm. Wykonany został z proksymalnej części rogu i zaopatrzony jest w otwór na trzonek o średnicy ok. 3 cm"

Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jakub Błędowski, leśnik z Garwolina znalazł na wiślanej łasze niezwykły skarb. Znalezisko było zlokalizowane nieopodal Garwolina w gminie Stężyca, w którym parę lat temu również znaleziono niesamowity przedmiot.

Leśnik z Garwolina znalazł niezwykły skarb

Topór wykonany z naturalnego zrzutu poroża jeleniowatych ma ok. 24 cm i wykonany został z proksymalnej części rogu. Broń posiada również otwór na trzonek o średnicy ok. 3 cm.

Topór. Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu. Obuch stanowiła tzw. róża z medalionem, czyli kulisty wyrostek utworzony u podstawy pnia poroża. Ostrze otrzymano poprzez ukośne ścięcie rogu. Przekazany do urzędu egzemplarz charakteryzuje się doskonałym stopniem zachowania. Jedyne niewielkie uszkodzenie widoczne jest na ostrzu topora. Jest duże prawdopodobieństwo, że powstało ono w trakcie jego użytkowania

 – czytamy w komunikacie belski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Chronologię tego typu narzędzi określa się najczęściej na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit, czyli okres epoki kamienia pomiędzy 8000 a 1900 r. p.n.e.

- czytamy.

Mimo prawdopodobnie powszechnego wykorzystywania tego rodzaju surowca w społecznościach pradziejowych większość z wyprodukowanych przez nich narzędzi i broni nie zachowała się jednak do naszych czasów (materiał organiczny ulegał stosunkowo szybkiemu rozkładowi). Stąd też jedynie na terenach podmokłych, torfowych można jeszcze natrafić na tego typu znaleziska. W przypadku ziem polskich takie przedmioty stanowią niewielki odsetek w stosunku do liczebności innych kategorii zabytków, np. krzemieni czy ceramiki. Najczęściej są to znaleziska tzw. luźne, które odkryte zostały przypadkowo tak jak przekazany do nas egzemplarz. Chronologię tego typu narzędzi określa się najczęściej na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit

– informuje konserwator.

Dwa lata temu, w bliskim sąsiedztwie obecnego znaleziska, natrafiono na topór z poraża renifera.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.