Lexus NX poruszający się na kołach z lodu

22.12.2015 08:06
Lexus NX poruszający się na kołach z lodu Fot. materiały prasowe

Japoński producent postanowił celebrować nadchodzące Święta w bardzo nietypowy sposób, opracowując pierwszy na świecie samochód poruszający się na kołach stworzonych z lodu...

Przez trzy miesiące zespół Lexusa prowadził badania, projektował i testował tego typu rozwiązanie. Według zapewnień Japończyków, wytworzenie funkcjonalnych kół w 100% wykonanych z samego lodu było wyjątkowo ciężkim zadaniem. Przy wykorzystaniu technologii laserowej, wieloosiowych frezarek i trójwymiarowego projektowania CAD uformowano odpowiednią bryłę, którą następnie przez 5 dni przetrzymywano w temperaturze -30 stopni Celsjusza.

Za cały projekt odpowiadała firma Hamilton Ice Sculptors z siedzibą w Londynie, która już od 35 lat projektuje i wytwarza różnorodne, wielkoformatowe produkty z lodu. Rzeźbiarze ręcznie pracowali nad każdym kołem przez 36 godzin przy użyciu wysokiej jakości dłut wykonanych z japońskiej stali.

Lexus NX2 Fot. foto: materiały prasowe

Japończycy nie poszli na łatwiznę – wiernie odwzorowali wzór felg oraz opon zimowych firmy Yokohama. Całość imponuje tym bardziej, że te 4 koła mają do udźwignięcia łączną masę ważącego blisko 1800 kg Lexusa NX 300h, który dysponuje mocą 197 KM i 210 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Przedstawicielstwo Lexusa dumnie obwieściło, że ich model NX nie miał najmniejszych problemów z uruchomieniem silnika w tak niskiej temperaturze. Gotowym samochodem ruszono na podbój londyńskich dróg:

Co ciekawe, na początku października 2015 roku marka będąca własnością Toyota Motor Corporation pokazała światu wiernie odwzorowaną replikę Lexusa IS 300h wykonaną z tektury.

Zespół stworzył wirtualny model 3D, następnie cyfrowo podzielił go na mniejsze elementy. Ostatnim krokiem było wycięcie odpowiednich form z 1700 warstw płaskich tektur o grubości 1 cm i połączenie w całość przy użyciu kleju na bazie wody. Lexus również się nie rozdrabniał przy tym projekcie – samochód uzbrojono w działające drzwi, światła oraz koła napędzane przez elektryczny silnik:

Który projekt podoba Wam się bardziej?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.