Pogoda
25.10.2018 14:18

Liga Polska Manager 95 udostępniona za darmo przez autora

To dopiero były czasy – polska piłka klubowa bez większych kompleksów mocowała się w Lidze Mistrzów (Legia Warszawa ogrywała najlepszy klub z Anglii), a gracze mogli powtarzać niezapomniane wyczyny, siadając do pierwszego polskiego menedżera piłkarskiego, dzieła 18-letniego Rafał Cymermana.

Liga Polska Manager 95
foto: materiały prasowe

Liga Polska Manager 95 był projektem hobbystycznym – autor nie ukrywał, że początkowo jego celem było stworzenie gry, w którą mógł zagrać sobie sam, lub ze swoimi kolegami. Do Marksoftu, ówczesnej potęgi w produkcji i dystrybucji gier, Cymerman zaniósł swoje dzieło wprost z ulicy. Dystrybutor uwierzył w produkt, który doczekał się wydania w postaci gry pudełkowej.

Liga Polska Manager 95 potrafi zachwycić dbałością o szczegóły – drużyny występujące w I i II lidze mają oryginalne składy, z prawdziwymi imionami i nazwiskami, a także z mniej więcej odpowiadającymi ich umiejętnościom statystykami. Zmyślone są tylko składy drużyn występujących wtedy w III lidze – do informacji o zawodnikach po prostu nie udało się dotrzeć.

Autor świadomie zrezygnował za to z implementowania w tytule możliwości sprzedawania meczów czy siłowego wpływania na wyniki spotkań. Domysły o korupcji w polskiej piłce nożnej były wtedy na porządku dziennym.

liga_polska_manager_95_02

Liga Polska Manager 95 – darmowy powrót do kultowej przeszłości

Przeglądając składy zespołów z ekstraklasy można napotkać kilka nazwisk, które prawdziwym kibicom powiedzą naprawdę wiele. Leszek Pisz, Adam Ledwoń, Jacek Dembiński, Tomasz Kos, Maciej Szczęsny – to tymi graczami zachwycano się wtedy w Polsce.

Po latach autor Ligi Polskiej Manager postanowił udostępnić swoje dzieło zupełnie za darmo – wystarczy udać się na stronę ligapolska95.pl, żeby móc pobrać grę i zapoznać się z przy okazji z napisanymi przez autora poradnikami.

W trakcie rozgrywki trzeba będzie zająć się wszystkimi zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem klubu – trenerską ręką trzeba prowadzić zawodników, wyszukiwać perełki na rynku transferowym oraz ustawiać taktyki na mecze, jednocześnie jako zarządca zajmować się finansami, sprzedając reklamy i prawa do transmisji telewizyjnych.

liga_polska_manager_95_03

Liga Polska Manager 95 działa bez problemu w systemie Windows, pojawiła się też wersja na Androida. Możliwe jest także uruchomienie gry na Macintoshu – wystarczy zrobić to za pomocą symulatora DOS-a.

Rafał Cymerman zapowiedział, że na udostępnieniu gry za darmo się nie skończy - rozpoczął prace nad edytorem składów, tak by każdy mógł odtworzyć swoją ukochaną drużynę sprzed lat... albo umieścić w Liga Polska manager 95 współczesne kluby.

Graliście w Ligę Polską Managera 95?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry