Liga Polska Manager 95 udostępniona za darmo przez autora

Michał Tomaszkiewicz
25.10.2018 14:18
Liga Polska Manager 95 udostępniona za darmo przez autora Fot. materiały prasowe

To dopiero były czasy – polska piłka klubowa bez większych kompleksów mocowała się w Lidze Mistrzów (Legia Warszawa ogrywała najlepszy klub z Anglii), a gracze mogli powtarzać niezapomniane wyczyny, siadając do pierwszego polskiego menedżera piłkarskiego, dzieła 18-letniego Rafał Cymermana.

Liga Polska Manager 95 był projektem hobbystycznym – autor nie ukrywał, że początkowo jego celem było stworzenie gry, w którą mógł zagrać sobie sam, lub ze swoimi kolegami. Do Marksoftu, ówczesnej potęgi w produkcji i dystrybucji gier, Cymerman zaniósł swoje dzieło wprost z ulicy. Dystrybutor uwierzył w produkt, który doczekał się wydania w postaci gry pudełkowej.

Liga Polska Manager 95 potrafi zachwycić dbałością o szczegóły – drużyny występujące w I i II lidze mają oryginalne składy, z prawdziwymi imionami i nazwiskami, a także z mniej więcej odpowiadającymi ich umiejętnościom statystykami. Zmyślone są tylko składy drużyn występujących wtedy w III lidze – do informacji o zawodnikach po prostu nie udało się dotrzeć.

Autor świadomie zrezygnował za to z implementowania w tytule możliwości sprzedawania meczów czy siłowego wpływania na wyniki spotkań. Domysły o korupcji w polskiej piłce nożnej były wtedy na porządku dziennym.

liga_polska_manager_95_02 Fot. foto: materiały prasowe

Liga Polska Manager 95 – darmowy powrót do kultowej przeszłości

Przeglądając składy zespołów z ekstraklasy można napotkać kilka nazwisk, które prawdziwym kibicom powiedzą naprawdę wiele. Leszek Pisz, Adam Ledwoń, Jacek Dembiński, Tomasz Kos, Maciej Szczęsny – to tymi graczami zachwycano się wtedy w Polsce.

Po latach autor Ligi Polskiej Manager postanowił udostępnić swoje dzieło zupełnie za darmo – wystarczy udać się na stronę ligapolska95.pl, żeby móc pobrać grę i zapoznać się z przy okazji z napisanymi przez autora poradnikami.

W trakcie rozgrywki trzeba będzie zająć się wszystkimi zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem klubu – trenerską ręką trzeba prowadzić zawodników, wyszukiwać perełki na rynku transferowym oraz ustawiać taktyki na mecze, jednocześnie jako zarządca zajmować się finansami, sprzedając reklamy i prawa do transmisji telewizyjnych.

liga_polska_manager_95_03 Fot. foto: materiały prasowe

Liga Polska Manager 95 działa bez problemu w systemie Windows, pojawiła się też wersja na Androida. Możliwe jest także uruchomienie gry na Macintoshu – wystarczy zrobić to za pomocą symulatora DOS-a.

Rafał Cymerman zapowiedział, że na udostępnieniu gry za darmo się nie skończy - rozpoczął prace nad edytorem składów, tak by każdy mógł odtworzyć swoją ukochaną drużynę sprzed lat... albo umieścić w Liga Polska manager 95 współczesne kluby.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.