Pogoda
18.05.2020 17:24

Lily Wachowski ostro reaguje na słowa Elona Muska. Poszło o słynny cytat z „Matriksa”

Kolejna burza na Twitterze. Elon Musk zatweetował „Weź czerwoną pigułkę”, cytując w ten sposób słynny film „Matrix”. Reakcja autorki scenariusza tej produkcji zaskoczyła wszystkich.

Lily Wachowski ostro reaguje na słowa Elona Muska. Poszło o słynny cytat z „Matriksa”
fot. East news

Elon Musk, miliarder i prezes firm Tesla oraz SpaceX niedawno podzielił się na Twitterze krótką wiadomością: „Weź czerwoną pigułkę”.

Elon Musk
Elon Musk
Przeczytaj także Elon Musk zdradził jak wymawiać imię jego nowo narodzonego syna. Wyjawił też, co oznacza X Æ A-12

Znaczenie tweetu Muska

To ewidentne nawiązanie do filmu „Matrix” z 1999 roku, w którym główny bohater, Neo (Keanu Reeves) staje przed prostym wyborem. Może wybrać niebieską pigułkę i wrócić do swojego dotychczasowego życia, pełnego ignorancji względem prawdziwego świata, albo zdecydować się wziąć czerwoną pigułkę. Dzięki temu będzie mógł podążyć za Morfeuszem „w głąb króliczej nory” i poznać prawdę o otaczającej go rzeczywistości, która jest jedynie symulacją komputerową, ukrywającą przed nim prawdziwy świat.

W ostatnim czasie sformułowanie „weź czerwoną pigułkę” zaczęło być jednak używane w Internecie także na określenie osób, które przekonały się do konserwatywnych poglądów Republikanów, jednej z dwóch partii w rządzie Stanów Zjednoczonych.

Matrix
Matrix
Przeczytaj także "Matrix 4": gwiazda oryginalnego filmu chce powrócić do serii

Odpowiedź Ivanki Trump

Właśnie w tym kluczu na wiadomość Elona Muska odpowiedziała Ivanka Trump, zatrudniona jako doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prywatnie córka Donalda Trumpa opowiedziała, dopisując do oryginalnej wiadomości Muska jedynie dwa słowa: „Już wzięłam”.

Ostra reakcja Lily Wachowski

Wiadomości Elona Muska i Ivanki Trump nie przypadły do gustu Lily Wachowski, jednej z autorek scenariusza do filmu „Matrix”. Lily wraz ze swoją siostrą Laną, które przed operacją korekcji płci występowały w napisach końcowych filmu jako Andy i Larry Wachowski, zareagowała ostro na użycie słynnego cytatu. Skwitowała je dosadnym „Pie****cie się oboje” (ang. „Fuck both of you”).

Matrix
Matrix
Przeczytaj także Następcy Agenta Smitha na nagraniu z planu z "Matriksa 4" [WIDEO]

Co oznacza cała interakcja?

Wartym wynotowania jest fakt, że pod oryginalnym tweetem, Lily zamieściła także link do organizacji Brave Space Alliance. To stowarzyszenie wspierające osoby LGBTQ+, zapewniające im m.in pomoc finansową, czy wsparcie i szkolenia programistyczne. Warto dodać, że wymiana zdań miała miejsce w niedzielę 17 maja, które znane jest także jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, więc przekaz jej wiadomości okazał się podwójnie znaczący.

Jak dopatrzyli się autorzy artykułu Deadline, którzy jako jedni z pierwszych podjęli się interpretacji wymiany zdań między Muskiem, Trump, a Wachowską, „The Red Pill” może odnosić się także  do mizoginystycznej podstrony na popularnym portalu Reddit, na której mężczyźni wspierają się w zwalczaniu feminizmu, jako szkodliwej ideologii.

Elon Musk
Elon Musk
Przeczytaj także Elon Musk twierdzi, że panika z powodu koronawirusa "jest głupia"

Dodatkowe konteksty

Co więcej administracja Donalda Trumpa, której Ivanka jest częścią ze względu na pełnione stanowisko, w niedawnych propozycjach zmiany prawa podjęła kroki, w których w przepisach zakazujących dyskryminacji ze względu na płeć, miano przestać uwzględniać dyskryminację ze względu na orientację seksualną, czy transpłciowość.

Elon Musk w ostatnim czasie zasłynął natomiast także serią tweetów, w których nakaz pozostawania w domu w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa, nazwał „faszystowskim”, a następnie zdecydował się na otworzenie fabryk swojej firmy, mimo odgórnych rządowych zakazów.

Elon Musk
Elon Musk
Przeczytaj także Czy 5G jest szkodliwe? Elon Musk rozwiał wątpliwości

Wszystkie te powody sprawiają, że autorka scenariusza „Matrixa” mogła zareagować w tak ostrych słowach na krótkie tweety Muska i Trump. Proste sformułowanie zaczęło nabierać bowiem dodatkowych znaczeń poprzez wykorzystanie ich przez konkretne osoby.

Czytaj także: Wiemy, który aktor najwięcej przeklina w swoich filmach. Zwycięzca was zaskoczy 

Czy zgadzasz się z ostrymi słowami Lily Wachowski?

Tagi: Newsy Film News Matrix Donald Trump