Pogoda
26.02.2019 14:35

Lime ostrzega przed groźnym błędem oprogramowania w swoich hulajnogach

Lime, wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych, ostrzega korzystających z tego miejskiego środka transportu – może się okazać, że podczas jazdy z maksymalną prędkością pojazd zacznie gwałtownie samoistnie hamować. 

Lime ostrzega przed groźnym błędem oprogramowania w swoich hulajnogach
foto: Shinya Suzuki, CC BY-ND 2.0

O kilku wypadkach tego typu usłyszeliśmy na początku lutego 2019 roku. Gdy wieści dotarły do Lime, wypożyczalnia przystąpiła do odtworzenia warunków, w jakich doszło do defektu, w warunkach laboratoryjnych.

Analiza zachowania hulajnóg zakończyła się odnalezieniem błędu – Lime tłumaczy, że hamulce mogły się samoistnie włącząc w rzadkich przypadkach, gdy użytkowników zjeżdżał z pełną prędkością ze wzniesienia i natrafił na dziurę w nawierzchni lub inną przeszkodę.

W takich przypadkach pojawiała się „nadmierna siła hamowania na przednim kole, w wyniku czego hulajnoga niespodziewanie się zatrzymywała”.

Lime – wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych startuje w Polsce
Lime – wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych startuje w Polsce
Przeczytaj także Lime – wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych startuje w Polsce

Lime: nasze hulajnogi mogą być niebezpieczne dla użytkowników

Lime uspokaja, że usterka została już odnaleziona i naprawiona.

"

Opracowaliśmy serię aktualizacji do oprogramowania i jesteśmy pewni ich skuteczności. Część z poprawek została już wgrana, co natychmiastowo pozwoliło znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się błędu. Ostateczna aktualizacja jest obecnie dostarczana do każdej hulajnogi Lime na całym świecie, proces zostanie zakończony wkrótce. Ponadto współpracujemy proaktywnie z agencjami ochrony konsumentów na całym świecie, żeby zapewnić, że spełniamy ich rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. "

Jak zdradziło Lime, błąd wystąpił na mniej niż 0,0045% przejazdów wypożyczonymi hulajnogami elektrycznymi. Część z użytkowników odniosła obrażenia – w większości przypadków skończyło się na siniakach i zadrapaniach.

Lime przypomina, że jazda każdym środkiem komunikacji wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Hulajnogi elektryczne stają się hitem, jeśli chodzi o transport miejski – Uber wprost przyznał, że ludzie wolą przejechać się takimi pojazdami, niż wzywać samochód, jeśli mowa jest o podróży na krótki dystans.

Zobacz także: >> Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce <<

Z tego powodu Uber zainwestował w polskiego Jumpa – w naszym kraju powstało pierwsze poza granicami kraju centrum badawczo-rozwojowe, w którym projektowane będą rowery i hulajnogi elektryczne.

Jeździcie hulajnogami elektrycznymi?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety