Pogoda
16.02.2016 13:35

Lista najczęściej kradzionych samochodów w Polsce w 2015

Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że najbardziej o swoje mienie na kółkach obawiać się mogą właściciele Volkswagenów Golfów. Wysoko uplasowały się także inne auta niemieckich marek.

Lista najczęściej kradzionych samochodów w Polsce w 2015
foto: materiały prasowe

W 2015 roku w całej Polsce zarejestrowano 674 przypadków kradzieży Golfów. Najwięcej tych aut zniknęło we Wrocławiu, bo aż 111. Na drugim miejscu niechlubnych miast dla tego modelu auta były Katowice z liczbą 101, a na trzecim Gdańsk – 73.

Drugim najchętniej przywłaszczanym modelem w rankingu jest Audi A4 – nieoczekiwanie zmieniło właścicieli aż 584 egzemplarzy tych aut. Co ciekawe we Wrocławiu ten pojazd zajmuje pierwsze miejsce ex aequo z Golfem z liczbą kradzieży wyrażaną w liczbie 111 sztuk.

Na trzecim miejscu uplasował się po raz kolejny Volkswagen. Zwiniętych zostało aż 479 popularnych Passatów. Poza podium – na pozycji czwartej – znalazło się znowu Audi z modelem A6 i liczbą 423 zarejestrowanych zgłoszeń.

Dalsze, 5. miejsce okupuje Mazda 6 – w 2015 roku na terenie Polski skradziono 237 tych samochodów, z czego aż 151 przypadków kradzieży miało miejsce na terenie Warszawy i jej okolic.

Głos w tej sprawie zabrała Dominika Włodarczyk, Key Account Manager w firmie Gannet Guard Systems, która potwierdza wyjątkowe zainteresowanie złodziejów japońskimi autami w okolicach Warszawy:

"

Stolica od lat jest miejscem, w którym złodzieje za główny cel obierają samochody japońskich producentów. Wśród 10 najchętniej kradzionych modeli znajdują się jedynie Hondy, Toyota i Mazda. "

Z kolei Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji uważa, że jest coraz lepiej:

"

Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że od wielu lat utrzymuje się tendencja spadkowa. Liczba utraconych samochodów co roku maleje. Jeszcze w roku 2005 w Polsce skradziono 45 292 samochodów, a w minionym 2015 było ich 13 408. To ponad 70-procentowy spadek. Trzeba przy tym uwzględnić, że na przestrzeni tych 10 lat liczba zarejestrowanych w Polsce pojazdów znacząco wzrosła. "

Analizując te statystyki można dojść do wniosku, że najczęściej kradzione są najpopularniejsze modele samochodów, których podzespoły na rynku wtórnym cieszą się dużym popytem...

Czy Twój samochód znajduje się na tej liście?

Tagi: News