Listwa zasilająca komponowana z modułów

Michał Tomaszkiewicz
01.03.2016 18:08
Listwa zasilająca komponowana z modułów Fot. materiały prasowe

YOUMO zaprezentowało nowy pomysł na listwy zasilające gadżety – oprócz zwyczajnych gniazd elektrycznych pomyślano o portach USB oraz stacjach ładowania bezprzewodowego. Funkcje listew można rozszerzać dodając moduły.

Coraz większa liczba urządzeń trafiających do naszych domów sprawia czasem kłopot podczas ładowania – ze względu na zbyt małą liczbę gniazdek trzeba czasem wybierać, który sprzęt ma być podłączony priorytetowo, a który musi poczekać.

Odpowiedzią na te kłopoty jest listwa YOUMO, która może być rozbudowana za pomocą modułów. Oprócz zwyczajowej funkcjonalności oferowanej przez listwy zasilające – możliwości podłączenia urządzeń do prądu – modularna konstrukcja przedłużacza oferuje zdecydowanie więcej.

Komponowanie własnej listwy zasilającej rozpoczyna się od bazy – kabel może mieć 1,5, 2,5 lub 4 metry długości i dostępny jest w kilku kolorach. Do podstawy przyłączany jest pierwszy moduł, do niego następny itd. – mimo że twórcy nie skończyli jeszcze rozwijania systemu, jest już z czego wybierać.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Pojedynczy moduł wyposażony jest w jedno gniazdo 220 V oraz dwa porty USB. W Europie dostępna jest także część umożliwiająca podłączenie trzech wtyczek; w wersji dla USA udało się ich umieścić pięć. Wśród dostępnych w tej chwili modułów znajduje się jeszcze wyposażony w cztery porty USB, stacja umożliwiająca bezprzewodowe ładowanie oraz część zmieniająca listwę w inteligentne centrum zarządzania uruchamianiem podłączonych urządzeń.

Każdy z modułów wyposażony jest w odpowiednią elektronikę, dzięki czemu możliwe staje się sterowanie ich działaniem za pomocą smartfona – dedykowana aplikacja sama zakomunikuje na przykład pozostawienie włączonego urządzenia i zapyta się, czy powinno je dezaktywować. Od razu w takiej sytuacji możliwe będzie także stworzenie reguły, według której listwa będzie zachowywać się w przyszłości.

Wśród projektowanych modułów znajduje się między innymi bezpiecznik przepięciowy, gniazdo PowerLine (umożliwiające przesyłanie danych przez kable energetyczne), repeater WiFi (wzmacniający siłę przekazywanego sygnału), lampka oraz bezprzewodowy głośnik.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Po zakończeniu zbiórki na Kickstarterze – zebrane fundusze maja pozwolić na certyfikowanie urządzenia – ruszy produkcja i dalsze prace projektowe. Pierwsze listwy mają trafić do użytkowników w styczniu 2017 roku. Cena wynosi 49€ za bazę z trzema dowolnie wybranymi dostępnymi podczas kampanii modułami.

Modularność coraz częściej wspominana jest podczas rozmów o przyszłości urządzeń i gadżetów. Na targach Mobile World Congress w lutym 2016 roku zaprezentowano pierwszy smartfon z wymienialnymi podzespołami – LG G5.

Jakie moduły znalazłyby się w Wasze listwie zasilającej YOUMO?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.