Listwa zasilająca komponowana z modułów

YOUMO zaprezentowało nowy pomysł na listwy zasilające gadżety – oprócz zwyczajnych gniazd elektrycznych pomyślano o portach USB oraz stacjach ładowania bezprzewodowego. Funkcje listew można rozszerzać dodając moduły.
Coraz większa liczba urządzeń trafiających do naszych domów sprawia czasem kłopot podczas ładowania – ze względu na zbyt małą liczbę gniazdek trzeba czasem wybierać, który sprzęt ma być podłączony priorytetowo, a który musi poczekać.
Odpowiedzią na te kłopoty jest listwa YOUMO, która może być rozbudowana za pomocą modułów. Oprócz zwyczajowej funkcjonalności oferowanej przez listwy zasilające – możliwości podłączenia urządzeń do prądu – modularna konstrukcja przedłużacza oferuje zdecydowanie więcej.
Komponowanie własnej listwy zasilającej rozpoczyna się od bazy – kabel może mieć 1,5, 2,5 lub 4 metry długości i dostępny jest w kilku kolorach. Do podstawy przyłączany jest pierwszy moduł, do niego następny itd. – mimo że twórcy nie skończyli jeszcze rozwijania systemu, jest już z czego wybierać.
Pojedynczy moduł wyposażony jest w jedno gniazdo 220 V oraz dwa porty USB. W Europie dostępna jest także część umożliwiająca podłączenie trzech wtyczek; w wersji dla USA udało się ich umieścić pięć. Wśród dostępnych w tej chwili modułów znajduje się jeszcze wyposażony w cztery porty USB, stacja umożliwiająca bezprzewodowe ładowanie oraz część zmieniająca listwę w inteligentne centrum zarządzania uruchamianiem podłączonych urządzeń.
Każdy z modułów wyposażony jest w odpowiednią elektronikę, dzięki czemu możliwe staje się sterowanie ich działaniem za pomocą smartfona – dedykowana aplikacja sama zakomunikuje na przykład pozostawienie włączonego urządzenia i zapyta się, czy powinno je dezaktywować. Od razu w takiej sytuacji możliwe będzie także stworzenie reguły, według której listwa będzie zachowywać się w przyszłości.
Wśród projektowanych modułów znajduje się między innymi bezpiecznik przepięciowy, gniazdo PowerLine (umożliwiające przesyłanie danych przez kable energetyczne), repeater WiFi (wzmacniający siłę przekazywanego sygnału), lampka oraz bezprzewodowy głośnik.
Po zakończeniu zbiórki na Kickstarterze – zebrane fundusze maja pozwolić na certyfikowanie urządzenia – ruszy produkcja i dalsze prace projektowe. Pierwsze listwy mają trafić do użytkowników w styczniu 2017 roku. Cena wynosi 49€ za bazę z trzema dowolnie wybranymi dostępnymi podczas kampanii modułami.
Modularność coraz częściej wspominana jest podczas rozmów o przyszłości urządzeń i gadżetów. Na targach Mobile World Congress w lutym 2016 roku zaprezentowano pierwszy smartfon z wymienialnymi podzespołami – LG G5.
Jakie moduły znalazłyby się w Wasze listwie zasilającej YOUMO?
Oceń artykuł