Pogoda
04.01.2017 09:19

Łódź testuje opiekę lekarską przez internet

Żarty o doktorze w smartfonie mogą się wkrótce skończyć dzięki pilotażowemu programowi teleopieki medycznej prowadzonemu w Łodzi – ponad 250 pacjentów może zdalnie skonsultować się z lekarzem, a ich zdrowie jest monitorowane 24 godziny na dobę.

Łódź testuje opiekę lekarską przez internet
foto: kadr z wideo

Testy maja potrwać do kwietnia 2017 roku i objąć osoby powyżej 65. roku życia mające problemy z chorobami układu krążenia i dróg oddechowych oraz cukrzycą. Zakwalifikowano także seniorów, u których nie wykryto wcześniej takich schorzeń.

Biorący udział w testach pacjenci otrzymują tablet służący do informowania o krokach podejmowanych podczas leczenia (na przykład przypominający o konieczności wzięcia leków i zastosowania się do zaleceń lekarza) oraz wysyłający dane z urządzenia diagnozującego do systemu.

Informacje dla pacjentów pokazywane są w formie graficznej, dzięki czemu są łatwo rozpoznawalne i przyswajalne także dla osób mających problemy ze wzrokiem.

W zależności od choroby, na jaką cierpi pacjent, otrzymuje on bezprzewodowy sensor monitorujący odpowiednie funkcje organizmu. Może to być na przykład holter EKG, glukometr, pulsoksymetr, ciśnieniomierz, spirometr, pikflometr lub termometr.

Rejestrowane dane są analizowane przez system 24 godziny na dobę i w razie wykrycia anomalii wdrażane są odpowiednie działania – może to być skontaktowanie się z pacjentem w celu ostrzeżenia go o przekroczeniu bezpiecznego zakresu danych parametrów, poinformowanie lekarza kierującego na badania, a nawet automatyczne wezwanie karetki pogotowania.

Jeśli pacjent poczuje, że jego życie jest zagrożone, może łatwo wezwać pomoc samodzielnie. O odpowiednim mechanizmie odpowiada Piotr Piątosa, prezes zarządu Comarch Healthcare.

"

Przycisk Życia umożliwi wezwanie pomocy w nagłej sytuacji. Usługa Zdalnej Opieki umożliwi m.in. realizację diagnostyki w warunkach domowych, przypomni też o zażyciu leków, a także o innych zaleceniach lekarskich. Przez cały okres świadczenia usługi zapewnimy miastu pełne wsparcie. "

Program został uruchomiony w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera przy współpracy łódzkiego magistratu. 

Sprawdzaliście co Wam dolega w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety