Pogoda
16.07.2019 14:33

Login i hasło nie wystarczą już, żeby zalogować się do banku

Do internetowego serwisu transakcyjnego można się obecnie dostać podając po prostu identyfikator użytkownika i hasło. Już niedługo trzeba będzie dodatkowo podać na przykład hasło SMS.

pieniądze
foto: materiały prasowe Pixabay

Zmiany w sposobie dostępu do rachunków bankowych przez internet to wynik wdrażania europejskiej dyrektywy PSD2, regulującej zasady korzystania z bankowości oraz kart płatniczych. Polska implementacja przepisów ma wejść w życie 14 września 2019 roku.

O jednej z konsekwencji zmian prawnych dla korzystających z gotówki elektronicznej już pisaliśmy. Nowe przepisy wprowadzają konieczność zatwierdzania kodem PIN transakcji zbliżeniowych nawet wtedy, gdy nie przekraczają one kwoty 50 zł.

płatność zbliżeniowa
płatność zbliżeniowa
Przeczytaj także Płacenie zbliżeniowe z kodem PIN nawet dla transakcji poniżej 50 zł. Wchodzą nowe przepisy

Zmiany zostały wprowadzone, żeby zwiększyć bezpieczeństwo środków użytkowników. PIN trzeba będzie podawać obowiązkowo po 5 przeprowadzanych transakcjach zbliżeniowych lub wtedy, gdy ich kwota przekroczy 150 euro.

Bezpieczniej ma być także w przypadku korzystania z serwisów transakcyjnych banków. Nazwa użytkownika i hasło nie wystarczą już, żeby uzyskać dostęp do rachunku.

Nowe zasady logowania do banków. Wdrożenie PSD2

Zgodnie z nowymi przepisami, polskie banki mają wprowadzić silne uwierzytelnianie podczas logowania. W praktyce oznacza to, że podanie identyfikatora i hasła będzie tylko jednym z etapów otrzymywania dostępu do swojego konta.

Banki będą wymagać dodatkowo podania kodu SMS lub zatwierdzenia logowania w aplikacji mobilnej, potwierdzić tożsamość można będzie także danymi biometrycznymi.

Wydłuży to czas logowania się na konto, ale w zamian sprawi, że przechowywane w bankach pieniądze będą bezpieczniejsze.

Zobacz także: Polscy przestępcy ukradli przez internet 94 mln zł 

Co bardziej się dla Was liczy podczas logowania do banku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet