MŚ 2018: FIFA stwierdziła, że Rosjanie nie użyli dopingu na mundialu

Kamil Kacperski
13.07.2018 12:49
MŚ 2018: FIFA stwierdziła, że Rosjanie nie użyli dopingu na mundialu Fot. PIERRE-PHILIPPE MARCOU

Okazuje się, że z Rosjanami wszystko było w porządku - FIFA nie znalazła niedozwolonych środków w krwi żadnego z uczestników mundialu.

Na początku lipca 2018 roku pojawiły się doniesienia z mołdawskich gazet, które twierdziły, że Rosjanie oszukiwali na mundialu, a piłkarze dopuścili się przyjmowania niedozwolonych środków. Sprawa stała się dość głośna i szybko wyszła z kręgów stricte sportowych do świata polityki - szef amerykańskiej komisji antydopingowej Travis Trygar stwierdził, że „jeżeli uwierzymy, że Rosjanie nie stosują dopingu podczas mundialu, to będziemy głupcami”.

Okazuje się, że jednak ani dziennikarze, ani Trygar nie mieli racji - 12 lipca 2018 roku FIFA wydała ogłoszenie, w którym kategorycznie zaprzeczyła doniesieniom o oszustwach i dopingu. Według informacji ze strony organizacji dowiedzieliśmy się, że od stycznia 2018 roku wykonano testy na ponad 2 tysiącach piłkarzy, którym przebadano mocz oraz krew.

Piłkarze niewinni

Wszelkie badania były oczywiste niezapowiedziane i tylko jedna z próbek okazała się być skażona niedozwolonymi substancjami. Nazwiska piłkarza oczywiście nie wyjawiono, ale okazało się potem, że znalezione w jego ciele środki były spożywane przez niego w celach medycznych, a nie dopingowych. Nie poinformował on jedynie odpowiednich organów, ale dostał pozwolenie na dalsze wykonywanie zawodu. Za to dwóch innych zawodników poinformowało o zażywaniu niedozwolonych środków wcześniej.

FIFA poinformowała również, że każdy z piłkarzy uczestniczących na mundialu został przebadany ponad 4 razy, a pobrane próbki zostały zamrożone i ich przydatność datuje się na około 10 lat. W każdej chwili będą mogły być użyte do ponownych badań antydopingowych.

Polska na MŚ 2018

Rosyjski mundial wypadł fatalnie w wykonaniu biało-czerwonych. Po dwóch przegranych meczach grupowych, z Senegalem (1:2) i Kolumbią (0:3) stracili szansę na awans do fazy pucharowej. W ostatnim meczu wygrali z Japonią 1:0, ale zdaniem wielu obserwatorów wykazali brak zaangażowania i sportowej postawy, pozwalając Japończykom grać na czas przy korzystnym wyniku.

Mundial 2018 – terminarz

Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji rozpoczęły się 14 czerwca 2018. Wielki finał turnieju odbędzie się 15 lipca 2018. Mamy dla Was pełny terminarz 64 spotkań turnieju i plan ich transmisji telewizyjnych.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.