Ma 5 tys. lat i wygląda jak kołpak. Jego przeznaczenia nie udało się wyjaśnić naukowo

15.03.2021 15:55
Ma 5 tys. lat i wygląda jak kołpak. Jego przeznaczenia nie udało się wyjaśnić naukowo Fot. Shutterstock

Pochodzenia i zastosowania tego przedmiotu nie potrafi wyjaśnić nauka. Dysk księcia Sabu to jeden z najbardziej tajemniczych artefaktów na świecie.

W 1936 roku egiptolog Brian Walter Emery podczas prac wykopaliskowych w nekropoli w pobliżu Sakkary odkrył tajemniczy artefakt. Gdyby nie okoliczności i miejsce można by było go uznać za cześć współczesnej maszyny.

Niesamowite odkrycie

Tajemniczy przedmiot spoczywał około 1,7 km na północ od piramidy schodkowej Dżesera w Egipcie. Został wydobyty podczas prac prowadzonych w grobowcu księcia Sabu. Sabu był synem faraona Anedjiba - piątego faraona pierwszej dynastii starożytnego Egiptu i żył około 3100-3000 r. p.n.e. Artefakt miał więc około 5 tys. lat.

W eksplorowanym grobowcu znajdowały się również kamienne noże, strzały oraz niewielkie miedziane przedmioty. Jednak to okrągły, zasypany piaskiem przedmiot skupił na sobie największą uwagę badaczy.

Dysk księcia Sabu

Dysk ma 61 cm średnicy, 10,6 cm wysokości w środku oraz 1 cm na krawędzi. Jest niesłychanie cienki. Wykonano go z meta-aleurolitu (metasilt), materiału często używanego w starożytnym Egipcie do rzeźbienia delikatnych przedmiotów. Jest czymś w rodzaju płaskiej misy o okrągłym dnie. Artefakt posiada trzy delikatnie rzeźbione, zaokrąglone ostrza, które są umieszczone symetrycznie i zgięte pod kątem 120 stopni od tarczy. W miejscu, gdzie się wyginają, jest okrągły pierścień. W centralnej, środkowej części dysku znajduje się niewielka rura.

Kosmiczny artefakt?

Obecnie obiekt znajduje się w zbiorach Muzeum Kairskiego. Tuż przy nim umieszczona jest tabliczka, która informuje, że najprawdopodobniej obiekt ten był wykorzystywany jako waza na kwiaty. Jednak wielu badaczy, egiptologów i zwolenników teorii spiskowych absolutnie nie zgadza się z tym opisem. Jaka więc mogła być pierwotna funkcja dysku Sabu i w jakim celu go stworzono?

Na pewno przedmiot nie był wykorzystywany jako koło. Koło pojawiło się bowiem na terenie Starożytnego Egiptu dopiero 1500 lat p.n.e. za panowania 18 dynastii.
Wśród najbardziej rozpowszechnionych hipotez wyróżniają się natomiast te, według których:

  • dysk był swojego rodzaju wirnikiem z hydraulicznymi żeberkami
  • stawiany na ogniu, pełnił funkcję nawilżacza powietrza
  • był rodzajem wirnika do pompy wodnej
  • był częścią urządzenia do cięcia dziur w kamieniu
  • wykorzystywano go jako część generatora lub baterii do generowania elektryczności

Znany egiptolog Cyril Alfred twierdzi natomiast, że tajemniczy przedmiot jest tylko kopią czegoś o wiele starszego niż on sam.

Równie wiele kontrowersji wzbudza od lat tajemnicza waza z Bronocic w świętokrzyskim. Czy piktogramy sprzed 5,5 tysiąca lat przedstawiają najstarszy na świecie wizerunek pojazdu kołowego czy statek starożytnych kosmitów?

Źródło: Fundacja Nautilius, reddit.com

Zobacz również: Rasa ludzka pochodzi od kosmitów. Szokujące odkrycie archeologów

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.