Macie 650 tysięcy dolarów? Zamek z "Gry o tron" trafił na sprzedaż

27.04.2019 12:58
Macie 650 tysięcy dolarów? Zamek z "Gry o tron" trafił na sprzedaż Fot. kadr z wideo

Szukacie swojego własnego lokum? Chcielibyście zarządzać własnym zamkiem? Irlandzkie biuro nieruchomości Maison Real Estate sprzedaje bowiem zamek Gosford, którego użyto jako plan "Gry o tron".

Takiej okazji nie można przegapić - 650 tysięcy dolarów za prawdziwy zamek? Do tego pozwalający się poczuć jak Lord Riverrun? Na sprzedaż wystawiono bowiem zamek Gosford w Północnej Irlandii. Jak podaje biuro nieruchomości Maison Real Estate, zamek ma 15 sypialni i 10 łazienek. Został zbudowany w połowie XIX wieku przez hrabię Gosfordu, Archibalda Achesona. Dodatkową ciekawostką będzie niewątpliwie fakt, że służył w serialu "Gra o tron" jako zamek Freyów, rodziny zarządzającej Riverrun.

Gra o tron - jeden z serialowych zamków trafił na sprzedaż

Zamek ma również bogatą prawdziwą historię - według biura nieruchomości służył on w II Wojnie Światowej jako obozowisko żołnierzy, a także więzienie dla zbrodniarzy wojennych:

Został zaprojektowany przez londyńskiego architekta Thomsa Hoppera w stylu neoromańskim i do 1921 roku służył hrabiom Gosford. W czasach II Wojny Światowej zamek przekształcono w obóz dla żołnierzy, a także więzienie dla zbrodniarzy wojennych, które znalazło się na terenie posiadłości. 

Po wojnie sam zamek przechodził niemalże z rąk do rąk, zmieniając właścicieli kilkukrotnie w trakcie 2. połowy XX wieku:

Po wojnie, rodzina Achesonów sprzedała zamek Ministerstwu Rolnictwa, które przekształciło posiadłość w Rezerwat Gosford, a w 1986 roku uznano go za Park Narodowy. W trakcie Konfliktu w Irlandii Północnej (znanego jako The Troubles), ponownie użyto go w celach militarnych. Od 1983 roku służył również jako hotel. Następnie zamek zakupiła firma Gosford Castle Develpment Limited, która chciała przekształcić posiadłość w 23 luksusowe majątki.

Przeczytaj także

A tak prezentuje się zamek w całej swojej okazałości:

Gra o tron - data premiery 3. odcinka 8. sezonu

Zamek Riverrun widzieliśmy w "Grze o tron" po raz ostatni w 6. sezonie, kiedy to Jamie Lannister maszerował do Riverland ze swoją armią by odbić posiadłość z rąk domu Blackfish. Prawowity władca Lord Riverrun Edmure Tully był trzymany jako zakładnik w tym zamku. Jednak odkąd Arya Stark rozprawiła się z całym rodem Freyów, jego los pozostaje nieznany.

Samej posiadłości w "Grze o tron" już raczej nie zobaczymy. Obecnie jest oczywiście emitowany finałowy sezon programu. Najbliższy odcinek serialu zobaczymy już 29 kwietnia 2019 roku na antenie HBO. "Gra o tron" jest również dostępna na platformie HBO GO. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.