Magda Umer o "Osieckiej" w TVP: "Nie można z jednej strony wydawać pieniędzy na taki serial, a z drugiej kłamać w Wiadomościach"

11.01.2021 15:45
Agnieszka Osiecka Fot. ADAM JAGIELAK/East News

Magda Umer nie chce oglądać serialu o Osieckiej, bo sprzeciwia się propagandzie w Wiadomościach na TVP.

25 grudnia 2020 w TVP 1 zaczęło emitować serialową biografię Agnieszki Osieckiej. Produkcja miała zadebiutować latem, ale z powodu pandemii koronawirusa premierę przeniesiono na zimę. Młodą poetkę zagrała  Eliza Rycembel, zaś Magdalena Popławska wcieliła się w dorosłą Osiecką. Twórcy serialu postanowili skontaktować się z bliskimi osobami poetki przed nagraniami, ale nie wszyscy chcieli współpracować z TVP. Magda Umer, przyjaciółka Osieckiej, w rozmowie z wp.pl wyznała, że odcięła się od telewizyjnej produkcji, bowiem nie zgada się z tym, co robi Jacek Kurski.

Polecamy

Magda Umer o "Osieckiej" w TVP: "Nie można wydawać pieniędzy na taki serial, a z drugiej strony kłamać w Wiadomościach"

Piosenkarka Magda Umer przez wiele lat przyjaźniła się z Agnieszką Osiecką i wykonywała jej piosenki. Pod koniec życia poetki, Umer przeprowadziła z nią wywiad rzekę "Rozmowy o zmierzchu i świcie" w 1996 roku i pomogła wydać korespondencję Osieckiej z Jeremim Przyborą. Nic zatem dziwnego, że twórcy serialu chcieli skonsultować scenariusz właśnie z Magdą Umer, jednak artystka na to się nie zgodziła:

Jeśli ktoś gdzieś pisze, że Agnieszka Osiecka coś mi powiedziała przez telefon pijana, a ja to potem rzekomo zdradziłam scenarzystom, to kłamstwa. Po pierwsze ja się przyjaźniłam z trzeźwą Agnieszką. Po drugie: nie zgodziłam się na rozmowę z nikim, kto pracował nad tym serialem. Nie powiedziałam im ani słowa.

Reżyser Michal Rosa i kostiumolog Ewa Gronowska nie zdołali jej przekonać, by zmieniła zdanie:

Jestem wierna swojemu światopoglądowi. Moja niezgoda na to, co robi w TVP pan Jacek Kurski, jest tak silna, że musiałam odmówić. Nie można z jednej strony wydawać pieniędzy na kulturę, nawet na taki serial jak "Osiecka", a z drugiej kłamać i uprawiać propagandę w Wiadomościach.

Mimo tego, że Umer lubi aktorki wcielające się w Osiecką, nie obejrzy na razie tego serialu:

Ale ja, niestety, muszę być wierna sobie. Chciałbym, aby to był serial dobry, a nawet wybitny i aby ludzie się nim zachwycali. Chciałabym, aby życie Agnieszki zostało w nim ciekawie opowiedziane. Ale ja to obejrzę dopiero, jak zmieni się prezes TVP.

Polecamy

Serial Osiecka liczy trzynaście odcinków i emitowany jest w niedziele o 20:15 na TVP 1. Rodziców głównej bohaterki zagrali Maria Pakulnis i Jan Frycz, a macochę Wiktoria Gorodecka. W Marka Hłaskę wcielił się Jędrzej Hycnar, Wojciecha Frykowskiego zagrał Mikołaj Roznerski, a Jeremiego Przyborę - Grzegorz Małecki.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.