Małopolska: Oślepiał wojskowych pilotów laserem. Grozi mu więzienie [WIDEO]

25.03.2021 14:33
Małopolska, Skawina: Oślepiał wojskowych pilotów laserem. Grozi mu więzienie Fot. Shutterstock

Piloci wojskowego śmigłowca z Balic byli oślepiani wiązką lasera. Sprawcą okazał się 38-latek z gminy Skawina - grozi mu wysoka grzywna lub więzienie.

Jak informuje małopolska policja, działania żołnierzy z Balic oraz śledczych z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie doprowadziły do namierzenia mężczyzny ze Skawiny, który kierował wiązkę lasera w wojskowy śmigłowiec.

Oślepiał wojskowych pilotów laserem

Jak czytamy w komunikacie, do zdarzeń doszło w dniach 6,18 i 19 listopada 2020 roku około godziny 17 w Skawinie pod Krakowem.

Podczas przelotów szkoleniowych nad gminą Skawina, piloci śmigłowca wojskowego z Jednostki Wojskowej 4328 w Balicach poinformowali swoich przełożonych o kilkukrotnym kierowaniu w stronę śmigłowca zielonej wiązki lasera. Z relacji pilotów wynikało, że laser był za każdym razem kierowany z jednego rejonu, terenu gdzie mieściły się prywatne posesje. Dodali, że w celu uniknięcia kontaktu oczu z laserem zmuszeni byli odwracać wzrok, a nawet zmieniać kierunek lotu śmigłowca. Sprawą zajęli się śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

- czytamy na stronie małopolskiej policji.

Za oślepianie pilotów laserem stanie przed sądem

Żołnierze i policjanci rozpoczęli dochodzenie i po szczegółowej analizie zgromadzonych danych wytypowali miejsce,  skąd kierowano wiązkę lasera.

5 lutego br., kilka policyjnych załóg udało się tam na przeszukania. W jednym z wytypowanych adresów, u 38-latka, stróże prawa znaleźli zawinięty w bandaż ortopedyczny i schowany w szafce z ubrankami dla dzieci laser emitujący zielone światło. Mężczyzna początkowo nie przyznawał się do kierowania go w stronę śmigłowców.

- czytamy w policyjnym komunikacie.

Zabezpieczony laser został skierowany do badań w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W toku śledztwa wykazano, że moc urządzenia jest na tyle wysoka, że może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku w przypadku trafienia nim w oko. Zasięg lasera sięgał nawet do 10 kilometrów.

17 marca 2021 38-latek ze Skawiny usłyszał trzy zarzuty stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa śmigłowca wojskowego i zdrowia pilotów. Ostatecznie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 marca 2021 skierowano przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. Mężczyźnie grozi wysoka kara grzywny albo pozbawienie wolności do roku.

Źródło: KWP w Krakowie

Zobacz również: Grillowali kiełbaski na wulkanie. Ratowało ich 140 ekip poszukiwawczych

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.