Pogoda
10.04.2020 16:23

Mandaty za zatankowanie samochodu. Policjanci czekają na kierowców przy stacjach benzynowych

Coraz częściej nie zna się dnia, godziny ani powodu mandatu. W Warszawie funkcjonariusze karzą kierowców, którzy postanowili zapobiegliwie zatankować samochód.

tankowanie samochodu
foto: Shutterstock

Czasami trudno uwierzyć, jak bardzo zmieniło się nasze życie z powodu epidemii COVID-19. I nie chodzi tu tylko o konieczności pozostawania w domach i pracy zdalnej, jeśli to tylko możliwe. Zupełnie inaczej wyglądają spotkania z policjantami.

Co chwilę słychać o nakładaniu przez funkcjonariuszy mandatów z powodów, które zdają się nie godzić nie tylko w rozsądek, lecz także w obowiązujące w naszym kraju prawo. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał między innymi zapytanie o zasadność nałożenia mandatu 500 zł za brak założonych rękawiczek ochronnych.

patrol policji i żandarmerii wojskowej
patrol policji i żandarmerii wojskowej
Przeczytaj także Policjanci nałożyli mandat 500 zł za brak rękawiczek ochronnych na ulicy

Wiele kontrowersji wzbudziły także doniesienia o karaniu kierowców za zmianę opon z zimowych na letnie.

wymiana opon
wymiana opon
Przeczytaj także 500 zł mandatu za wymianę opon na letnie. Branża apeluje do premiera o opamiętanie

Z warszawskiej Woli dotarły 10 kwietnia 2020 informacje, które wystawianie mandatów kierowcom wynoszą na zupełnie nowy poziom. Kierowcy byli karani za tankowanie samochodów.

Policja wystawia mandaty za tankowanie samochodu

O kontrowersyjnych praktykach policjantów doniósł adwokat Jakub Michalski.

"

Policja na Woli na stacjach benzynowych pyta tankujących ile mieli w baku jak zaczynali tankować. Człowiek, który miał 3/4 i dotankował… dostał mandat. "

Funkcjonariusze uznali, że jeśli kierowcy nie jadą jeszcze na rezerwie, to dotankowanie paliwa nie należy do niezbędnych spraw życia codziennego i na tej podstawie postanowili nakładać mandaty.

Rzecznik KSP poinformował ponadto, że z powodu Wielkanocy na drogi wyjechało więcej patroli drogówki niż zazwyczaj. Policjanci oprócz sprawdzania stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy będą także ustalać, czy kierujący nie jedzie przypadkiem na spotkanie świąteczne do rodziny. W takim przypadku trzeba liczyć się z mandatem.

Aktualizacja: warszawska policja poinformowała, że informacja jest nieprawdziwa:

Zobacz także: Policja zapowiedziała wzmożone kontrole drogowe. Będzie karać za świąteczne wyjazdy 

Potrzebujecie zatankować samochód?

Tagi: policja koronawirus