Pogoda
18.01.2019 14:30

Mapa fotoradarów w Google Maps. Pierwsi użytkownicy już ostrzegani

Spora część kierowców w Polsce jeździ z Yanosikiem – nasza rodzima nawigacja od lat informuje o zbliżaniu się do fotoradarów i policyjnych kontroli. Podobne udogodnienia są już testowane w Mapach Google.

Kontrola radarowa
foto: Tomasz Sienicki, CC BY 3.0

Nie wszyscy wiedzą o tym, że Yanosik jest zachwalany przez policję. Aplikacja nawigacyjna ma bowiem zwiększać bezpieczeństwo na polskich drogach przez nakłanianie kierowców do zwalniania w niebezpiecznych miejscach. Właśnie tam, przynajmniej teoretycznie, powinny znajdować się fotoradary.

Ostrzeganie przez kontrolami jest jedną z najbardziej pożądanych funkcji w Mapach Google. Internetowy gigant udostępnia ją w Waze, ale Google Maps jak na razie nie oferują luksusu wiedzy o czyhających na drodze pułapkach.

Pierwsze informacje o tym, że sytuacja może się zmienić, pojawiły się w listopadzie 2018 roku – wtedy część użytkowników Map Google zyskała możliwość zgłaszania lokalizacji kontroli oraz zdarzeń drogowych.

Mapa radarów i zdarzeń drogowych na Mapach Google

Google zaczął dzielić się informacjami podesłanymi przez użytkowników Map – w trybie nawigacyjnym zaczęły pojawiać się ostrzeżenia o zbliżaniu się do fotoradarów.

Jak na razie z funkcji może cieszyć się niewielka liczba osób – testy przeprowadzane są wśród wybranych użytkowników, jeśli więc fotoradary nie pokazały się Wam jeszcze w aplikacji, musicie uzbroić się w cierpliwość i jeździć z zachowaniem szczególnej ostrożności aż do chwili oficjalnej premiery opcji.

Równolegle z testami ostrzeżeń o fotoradarach Google prowadzi badania nad informowaniem o zdarzeniach i niebezpiecznych sytuacjach na drogach – te komunikaty pokazują się innej grupie użytkowników.

Data oficjalnej premiery nowej funkcji nie została oficjalnie podana.

Korzystacie z ostrzeżeń przed fotoradarami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile