Mapa śmierci selfie

Michał Tomaszkiewicz
21.11.2016 15:24
Mapa śmierci selfie Fot. David Blackwell., CC BY-ND 2.0

127 śmierci spowodowanych przez robienie sobie zdjęcia doliczyli się naukowcy pomiędzy marcem 2014 a wrześniem 2016 roku. Dzięki światowej mapie śmierci selfie można zobaczyć, gdzie dokładnie zdarzyły się wszystkie wypadki i jakie były przyczyny zgonu.

Problemowi killfie – tak zostały przez badaczy samo*ebki zakończone zgonem wykonujących je osób (w wielu przypadkach wraz z ludźmi z otoczenia) – przyjrzano się bardzo starannie, przygotowując między innymi dokładne zestawienie dotyczące powodów odejścia zapalonego autofotografa bądź fotografki.

Robiący killfie najczęściej padali ofiarami:

  • upadkami z dużych wysokości
  • utopień
  • upadkach do wody
  • wypadków z udziałem pojazdów
  • potrąceń przez pociągi
  • przypadkowego wystrzelenie broni
  • ataków zwierząt
  • porażenia prądem

Z mapą pokazującą lokalizację wszystkich odnotowanych przypadków selfie prowadzących do śmierci (wraz z wyszczególnieniem powodu) możecie zapoznać się poniżej. Jak widać, najbardziej niebezpieczne jest robienie sobie zdjęć z hinduską fantazją:

Z analizy danych wynika, że robienie selfie jest zdecydowanie bardziej niebezpiecznej dla mężczyzn, niż dla kobiet – szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że to raczej płeć piękna kojarzona jest z wykonywaniem i udostępnianiem dużej liczby ujęć.

Z zebranych danych wynika, że 75,5% ofiar robienia selfie to mężczyźni:

foto: Analysis of selfie casualties Fot. foto: Analysis of selfie casualties

Z wiekiem przychodzi rozsądek – przeważająca część ofiar killfie ma mniej, niż 25 lat. Jeśli jednak przyjrzeć się dokładnie wykresowi, widać że po trzydziestce robienie sobie zdjęć staje się znów niebezpieczne – być może problemem staje się facebookowy kryzys wieku średniego.

foto: Analysis of selfie casualties Fot. foto: Analysis of selfie casualties

Zaskoczeniem może być fakt, że robienie selfie jest groźne nie tylko dla wykonującego zdjęcie, ale także dla ludzi znajdujących się w jego okolicy – co prawda większość przypadków kończy się śmiercią jednej osoby, odnotowano jednak zdarzenia, gdy życiem za wyjątkowe ujęcie zapłaciło równocześnie nawet 7 osób.

foto: Analysis of selfie casualties Fot. foto: Analysis of selfie casualties

W Polsce, jak widać, samo*ebki robimy sobie z głową – według przeanalizowanych danych, miliony wykonanych w naszym kraju selfie nie pociągnęły za sobą żadnej ofiary śmiertelnej.

Rozglądacie się na boki przed zrobieniem sobie selfie?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.