Pogoda
07.11.2018 17:33

Mapy Google ostrzegą przed radarami

Mapy Google coraz są coraz bliższe ideałowi – nie tylko potrafią wskazać drogę do najbliższej publicznej toalety, lecz także ostrzec, jeśli spiesząc się do niej będziemy przejeżdżać obok radarowej kontroli prędkości.

kontrola prędkości
foto: kadr z wideo

Wielu polskich kierowców nie wyobraża sobie wyjeżdżania w trasę bez konsultowania jej przebiegu z Yanosikiem – aplikacja nawigacyjna potrafi omijać korki oraz ostrzega przed fotoradarami stacjonarnymi oraz ręcznymi kontrolami prędkości.

Polski program będzie musiał radzić sobie jednak z groźną konkurencją ze strony Map Google, do których wprowadzono właśnie możliwość zgłaszania stanowisk radarowych oraz miejsc wypadków.

Opcje te mają być wprowadzane stopniowo – w Polsce trzeba więc będzie pewnie uzbroić się w cierpliwość czekając na możliwość ich przetestowania.

Nowe funkcje mapy Google

W naszym kraju działa już inna nowość wprowadzona do Google Maps – informowanie i rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Aplikacja potrafi pokazać, czy udając się na przystanek powinniśmy przyspieszyć kroku, czy też można cieszyć się spacerem, gdyż i tak zdąży się dopiero na następny kurs.

Zgłaszanie kontroli prędkości będzie zapewne cieszyć się w Polsce dużą popularnością – rodzimi kierowcy stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości raczej wtedy, gdy wiedzą, że są obserwowani przez policję.

Przydatna z punktu widzenia algorytmów wytyczających trasę jest możliwość zgłaszania wypadków – Mapy Google będą próbować w takim przypadku pokierować nieco inną drogą, tak by ominąć utrudnienia komunikacyjne.

Google zastrzega, że obie funkcje są tylko testowane – oznacza to, że wciąż może zapaść decyzja, że nie zostaną one udostępnione wszystkim użytkownikom. Wydaje się to być jednak mało prawdopodobne.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile