Mark Zuckerberg i Bill Gates przekazali prawdziwą fortunę na walkę z koronawirusem

27.03.2020 14:35
Mark Zuckerberg i Bill Gates przekazali prawdziwą fortunę na walkę z koronawirusem Fot. . Rex Features/East News

Szef portalu społecznościowego Facebook, Mark Zuckerberg oraz założyciel firmy Microsoft, Bill Gates przekazali 75 mln dolarów na specjalny fundusz, którego celem jest znalezienie lekarstwa na koronawirusa.

Miliarderzy w walce z wirusem

Były szef Microsoftu, Bill Gates, który niedawno zrezygnował ze swojego stanowiska w firmie, aby na stałe zająć się filatropią, na początku marca założył specjalny zespół badawczy, mający na celu odnalezienie lekarstwa przeciwko koronawirusowi.

Inicjatywa nazywa się COVID-19 Therapeutics Accelerator i zajmuje się pomocą finansową ośrodkom badawczym, próbującym stworzyć antywirusowe lekarstwo, które może pomóc w walce z groźnym wirusem.

Przeczytaj także

COVID-19 Therapuetics Accelerator to inicjatywa założona przez Bill & Melinda Gates Foundation, Mastercard i firmę Wellcome. Pracownicy Akceleratora mają współpracować ze Światową Organizacją Zdrowia, rządami państw, a także prywatnymi organizacjami, w celu przyspieszenia odnalezienia lekarstwa na koronawirusa.

Wirusy, jak COVID-19 rozprzestrzeniają się z zatrważającą prędkością. Tempo stworzenia szczepionki i innych sposobów leczenia, postępuje natomiast powoli. Jeśli chcemy uczynić świat bezpiecznym od dalszych wybuchów epidemii, musimy działać znacznie szybciej.

To wymaga, aby państwa, firmy prywatne i organizacje charytatywne wspierały działania firm, które specjalizują się w badaniach i rozwoju leków – powiedział w specjalnym komunikacie Mark Suzman, szef fundacji Bill & Melinda Gates Foundation.

Darczyńcy COVID-19 Therapeutics Accelerator

Fundacja Gatesów przekazała 50 mln dolarów na rzecz Akceleratora. Taką samą kwotę wpłaciła amerykańska firma Wellcome. Mastercard Impact Fund zobowiązało się wpłacić na rzecz funduszu 25 mln dolarów. Teraz do tej grupy dołącza także The Chan Zuckerberg Initative, fundacja charytatywna, założona w 2015 roku przez Marka Zuckerberga i jego żoną Priscillę Chan.

Przeczytaj także

Założyciel portalu społecznościowego Facebook, wraz z żoną, przekazali właśnie na rzecz COVID-19 Therapeutics Accelerator 25 mln dolarów. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że jest to suma przekazana przez The Chan Zuckerberg Initative.

W zeszłym tygodniu szef Facebooka ogłosił także specjalny fundusz pomocowy dla małych biznesów, które zostały szczególnie dotknięte przez rozprzestrzenianie się koronawirusa. Portal Facebook ma udzielić specjalnej pomocy ponad 30 tysiącom małych firm w 30 krajach. Na ten cel firma przeznaczy 100 mln dolarów.

Czytaj także:  Facebook ma już 15 lat. Jak zmieniał się portal społeczościowy?

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.