Mars znalazł się najbliżej Ziemi od 15 lat. Sprawdź, gdzie go oglądać

Maciej Koprowicz
31.07.2018 12:40
Mars znalazł się najbliżej Ziemi od 15 lat. Sprawdź, gdzie go oglądać Fot. Shutterstock

Tak wyjątkowe zjawisko astronomiczne nie zdarza się zbyt często – Czerwona Planeta zalśni na nocnym niebie w pełnej krasie! Oczywiście, o ile chmury pozwolą...

Ostatnie dni lipca 2018 to wspaniały czas dla miłośników astronomii. 27 lipca obserwowaliśmy najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca, a 31 lipca najbliżej Ziemi od 15 lat znajdzie się Mars.

Wielka opozycja Marsa

Czerwona Planeta zbliży się do nas na odległość około 57,7 milionów kilometrów. Tak blisko Ziemi Mars znajduje się, gdy między tymi planetami zachodzi tak zwana wielka opozycja. Opozycją nazywamy ustawienie, w którym jedna planeta znajduje się dokładnie między Słońcem a inną planetą. W przypadku Marsa i Ziemi taka sytuacja zachodzi średnio co 2 lata, ale nie zawsze obie planety są w takiej samej odległości od siebie. Ostatni raz wielka opozycja zdarzyła się w 2003. Następny raz wydarzy się dopiero w 2035, więc tym bardziej warto w dzisiejszy wieczór przyjrzeć się planecie noszącej imię boga wojny.  

Gdzie znaleźć Marsa na niebie?                                           

Bliskość Marsa oznacza, że planeta będzie wyjątkowo silnie świeciła na nocnym niebie i w pełnej krasie okaże swoją charakterystyczną, czerwoną barwę. Planety łatwo jest odróżnić od gwiazd nieba – ponieważ świecą jedynie światłem odbitym, nie migoczą tak jak gwiazdy.

Czerwona Planeta będzie widoczna po południowej stronie nieba, dość nisko nad horyzontem. Jeśli dobrze rozpoznajecie gwiazdozbiory, szukajcie jej w pobliżu konstelacji Strzelca. Nieco na prawo od Marsa, również w Strzelcu dostrzeżemy Saturna! W sprzyjających warunkach atmosferycznych planety będą widoczne gołym okiem, ale warto posłużyć się lornetką.

Jeśli dysponujecie dobrym sprzętem fotograficznym, możecie pokusić się o wykonanie zdjęcia Marsa na nocnym niebie.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.