Marsz Niepodległości 2019 wpłynął na jakość powietrza. Alarm smogowy z powodu rac

12.11.2019 12:39
Marsz Niepodległości 2019 wpłynął na jakość powietrza. Alarm smogowy z powodu rac Fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Dym unoszący się z rac i innych używanych ochoczo przez uczestników Marszu Niepodległości 2019 środków pirotechnicznych został zarejestrowany przez czujniki monitorujące w stolicy jakość powietrza. Normy PM zostały przekroczone trzykrotnie.

Polacy po raz kolejny hucznie obchodzili święto odzyskania niepodległości. Marsz 11 listopada to okazja do zamanifestowania swojego patriotyzmu na wiele różnych sposobów. W części z nich niezbędnym rekwizytem jest odpalona raca w ręku.

Jeśli zostanie ich odpalonych wystarczająco dużo, efekt jest spektakularny i zamienia stołeczne ulice w festiwal białego dymu i czerwonego światła.

Przeczytaj także

Marsz Niepodległości 2019 obchodzono z imponującym rozmachem. Odnotowały to nie tylko środowiska patriotyczne i politycy, lecz także czujniki monitorujące jakość powietrza w Warszawie.

Marsz Niepodległości 2019 pełen rac. Czujniki potraktowały go jako smog

Rac odpalonych przez uczestników marszu było tak dużo, że ich obecność wpłynęła na jakość powietrza w centrum Warszawy. Szczyt odnotowano w okolicach godzi. 16:00, gdy na Śródmieściu odczyty dotyczące PM2.5 wskazywały na 360% limitu.

marsz_niepodleglosci_smog_01 Fot. foto: zrzut ekranu airly.eu

Chmura podążała za trasą marszu, jako że wiatr niósł zanieczyszczenia na wschód. Jeszcze przed północą wywołany Marszem Niepodległości 2019 smog był odczuwalny po prawej stronie Wisły, w szczególności na Pradze-Południe.

Według danych warszawskiego ratusza, w marszu wzięło udział niecałe 50 000 osób:

Z takimi szacunkami nie zgadzają się organizatorzy, według których frekwencja była 3 razy wyższa.

Zobacz także: Mark Hamill strollował Polaków w Święto Niepodległości 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.