Marvel prezentuje grupę księży, którzy od wieków walczą z siłami ciemności. Czym jest Order Smoka i co ma wspólnego z Polską?

Sergiusz Kurczuk
21.06.2018 13:03
604 Fot. kadr z komiksu Daredevil vol. 1 #604

Daredevil otrzymał pomoc w oczyszczaniu Nowego Jorku ze zła od tajemniczej organizacji znanej jako Order Smoka, którzy walczyli z wampirami, plagą zombie oraz zmutowanymi rekinami nazistami. Okazuje się, że zakon został oparty na grupie istniejącym w prawdziwym świecie. 

Ostatnio dużo się zmieniło w życiu komiksowego DaredevilaCharles Soule stworzył historię „Mayor Fisk”, w której Kingpin zostaje burmistrzem Nowego Jorku. Ulice Wielkiego Jabłka zmieniają się w pole bitwy, a organizacja Hand znowu daje o sobie znać. W końcu Wilson Fisk zapada w śpiączkę i zarządzanie miastem na swoje barki bierze alter ego zamaskowanego herosa - Matt Murdock. Bohater dostał ostatnio pomocną dłoń (zamierzona gra słów) w walce z grupą Hand od tajemniczego Orderu Smoka. Kim są członkowie zakonu działającego od stuleci?

Księża-wojownicy kontra wampiry, zombie i nazistowskie rekiny

Jakiś czas temu w komiksach o rogatym herosie pojawił się ojciec Jordan. W 604. numerze „Daredevila” okazało się, że duchowny nie jest zwykłym księdzem. Należy do tajnej organizacji o nazwie Order Smoka (The Order of the Dragon), która od setek lat walczy ze złem zagrażającym całemu światu. Grupa księży-wojowników strzeże Ziemi przed nadnaturalnymi zagrożeniami. Organizacja powstała jako Order Draconum w 1408 roku z inicjatywy króla Węgier Zygmunta Luksemburczyka. Początkowo zakon miał strzec królestwa, ale z czasem jego kompetencje się poszerzyły.

16 Fot. foto: kadr z komiksu Daredevil vol. 5 #16

Po stu latach Order Smoka zaczął tajną działalność, walcząc z nadnaturalnymi zagrożeniami. Pierwszą poważną bitwą, było pokonanie armii wampirów w XVI wieku. W XVII wieku przeciwnikami zakonu były hordy nieumarłych. Sto lat później Order Smoka pokonał w walce Królowe Fiordów. XIX wiek to powrót wampirów. Najciekawszymi przeciwnikami były jednak zmutowane nazistowskie rekiny, które miały podbić świat w połowie XX wieku.

Ojciec Jordan zasugerował, że zakon nie ma zbyt wielu członków. Ksiądz wezwał 20 ludzi, którzy pomogą Daredevilowi w walce z Hand. Okazuje się, że jednym z najsłynniejszych był sam Van Helsing, który zginął podczas misji w Nepalu, walcząc z demonem przypominającym Yeti.

604 Fot. foto: kadr z komiksu Daredevil vol. 1 #604

Czy Order Smoka istnieje naprawdę?

Brzmi absurdalnie? Okazuje się, że Soule wymyślając Order Smoka, opierał się na faktach historycznych. W 1408 roku Zygmunt Luksemburczyk naprawdę powołał do życia zakon o tej nazwie. Grupa przetrwała niemal 300 lat i jej zadaniem było bronić Węgier przed wrogami chrześcijaństwa. Początkowo Order Smoka miał jedynie 21 członków. Później zostali nimi różni europejscy władcy, w tym Władysław Jagiełło. Poza tymi zbieżnościami warto zwrócić uwagę, że tatuaże na przedramionach ojca Jordana, to symbol wykorzystywany przez członków prawdziwego Orderu Smoka. Historia grupy również ma podłoże historyczne. Legendy o europejskich wampirach zyskały popularność w XVI wieku, kilkadziesiąt lat później Europa padła ofiarą Czarnej Śmierci, między 1794 a 1795 rokiem na północnej części globu panowała nadzwyczaj ostra zima, a w 1897 roku „Dracula” Brama Stokera spowodował modę na transylwańskie upiory. Kto wie, może w rzeczywistości zakon nadal istnieje i broni nas w tajemnicy przed paranormalnymi zjawiskami?

Jak zakończy się historia „Mayor Fisk”? Dowiemy się w kolejnych numerach przygód obrońcy Hell's Kitchen. Obecnie powstaje 3. sezon serialu Netfliksa o Daredevilu. Czy twórcy wykorzystają motyw Orderu Smoka? Trudno orzec. Zapowiedziano jednak powrót Wilsona Fiska, więc całkiem możliwe, że złoczyńca będzie próbował ponownie przejąć władzę nad miastem, które darzy szczególnym uczuciem. Dowiemy się prawdopodobnie jeszcze w roku 2018. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.