Pogoda
12.12.2018 10:34

Marvel zapowiedział, że wkrótce zniszczy własne uniwersum

W sieci pojawiły się zapowiedzi nowych komiksów Marvela, w których na nowo poznamy historie Kapitana Ameryki, Spider-Mana, Fantastic Four i Phoenix. Czego będzie dotyczył nowy event?

Fantastic Four: The Fall of The Fantastic Four
foto: kadr z komiksu Fantastic Four: The Fall of The Fantastic Four

Wydawnictwo Marvel Comics powstało w 1961 roku, a jego debiutem był pierwszy numer "Fantastic Four". W kolejnych miesiącach pojawiali się nowi bohaterowie, którzy obecnie są ikonami komiksu superbohaterskiego. Okazuje się, że w marcu 2019 roku Marvel... zniszczy własne uniwersum, pisząc na nowo historie najważniejszych postaci wydawnictwa. W sieci pojawiły się pierwsze zapowiedzi tego niezwykłego wydarzenia.

Marvel Comics zniszczy własne uniwersum w marcu 2019?

W ostatnich dekadach niezwykle popularne są tak zwane eventy, czyli większe historie, na które składają się poszczególne zeszyty z różnych serii. Zazwyczaj mają one ogromny wpływ na cały fikcyjny wszechświat. Ostatnim eventem Marvela był Infinity Wars, w którym Gamora weszła w posiadanie Rękawicy Nieskończoności. Już za kilka miesięcy rozpocznie się nowa rewolucyjna opowieść, która ma odmienić postrzeganie takich herosów jak Kapitan Ameryka, Spider-Man, Jean Grey czy członkowie Fantastic Four. W sieci pojawiły się groźnie wyglądające teasery dotyczące tych bohaterów.

Marvel

Grafiki przedstawiają kluczowe dla fanów komiksów pytania: kto w rzeczywistości dał moce Fantastic Four?, kto znalazł Kapitana Amerykę w lodzie przed Avengers?, kto sprawił, że Spider-Man wrócił po "Spider-Man No More!"? oraz kto uratował Jean Grey przed Dark Phoenix?. Prawdopodobnie odpowiedź brzmi ta sama tajemnicza postać, na razie jednak nie wiadomo, o kogo chodzi.

Nowy event może rzucić nowe światło na genezę Fantastycznej Czwórki i powojenną historię Kapitana Ameryki. Zaprezentuje też nową perspektywę spojrzenia na klasyczne historie takie, jak "Spider-Man No More!", w którym Peter Parker porzucił bycie superbohaterem oraz "Dark Phoenix", gdzie potężna kosmiczna istota podszywała się pod członkinię X-Men. Twórcy sięgną po opowieści sprzed kilku dekad i zastosują tak zwane retcony, poszerzające informacje na temat czołowych herosów Marvel Comics.

Retcon - co to jest?

Stali czytelnicy komiksów nie powinni być zdziwieni. Retcony to stały element komiksu superbohaterskiego, a w zasadzie każdej historii w odcinkach, która nieprzerwanie trwa od wielu lat. Są to wydarzenia z przeszłości danej postaci, które wyjaśniają jakiś porzucony wątek, lub dopowiadają informacje, które wcześniej się nigdzie nie pojawiły. Najsłynniejsze retcony z uniwersum Marvela to między innymi wprowadzenie postaci Sticka, który tak naprawdę trenował Daredevila, wyjaśnienie, że Magneto jest ojcem Scarlett Wich i Quick Silvera czy ujawnienie przeszłości Wolverine'a. Chociaż niektóre retcony budzą kontrowersje, z czasem zostają zaakceptowane przez fanów komiksów i zaczynają funkcjonować jako stały oraz oczywisty element świata.

Czym zaskoczą nas twórcy Marvel Comics? Przekonamy się w marcu 2019 roku, kiedy, jak głoszą zapowiedzi, historia wydawnictwa zostanie zniszczona.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Avengers X-Men Kapitan Ameryka Spider-Man Fantastyczna czwórka Marvel Komiks Marvel Comics