Maserati: Tesla produkuje słabe auta

10.10.2016 11:01
Maserati: Tesla produkuje słabe auta Fot. materiały prasowe

Główny inżynier w Maserati – Roberto Fedeli – krytycznie wypowiedział się na temat samochodów amerykańskiej marki stworzonej przez Elona Muska.

Włosi planują opracowanie w pełni elektrycznego samochodu, który jak sami twierdzą, ma być czymś zupełnie innym, od wszystkich dotychczas produkowanych pojazdów, wykorzystujących ten rodzaj napędu. Co jednak najistotniejsze – nowe auto nie ma konkurować z Teslą, o czym wspomniał Roberto Fedeli:

Będziemy ostatnimi, którzy stworzą auto elektryczne, dlatego chcemy zadebiutować na rynku z nietypowym produktem. Bardzo nietypowym. Przy czym nie mamy aspiracji, by konkurować z Teslą – to zły pomysł. Nie uważam, żeby marka Elona Muska wytwarzała najlepsze samochody na rynku… Zarówno pod względem jakości oraz wykonania dorównują one niemieckim pojazdom z lat 70. Wykorzystywane przez nich rozwiązania nie należą do najlepszych. Jadąc Teslą czujesz ogromną masę, większą od czegokolwiek innego. Moment obrotowy i moc robią wrażenie jedynie przez parę pierwszych sekund. Następnie przekonujesz się o wadze niepozwalającej cieszyć się z podróży po normalnych drogach.

Jednym z największych wyzwań dla inżynierów Maserati stanowi opracowanie samochodu, które mimo napędu elektrycznego będzie wpisywać się w DNA marki. Pojazd ma zachęcać do szybkiej jazdy, odznaczając się świetnymi właściwościami jezdnymi. A jak powszechnie wiadomo – nic nie wpływa tak mocno na prowadzenie, jak masa własna. Kolejną rzeczą, która z pewnością oskalpuje auto z emocji jest dźwięk, a raczej jego brak – na co zwrócił uwagę Fedeli. Obecnie dostępne na rynku modele włoskiego producenta znane są z nienagannej ścieżki dźwiękowej wydobywającej się z rur, co jest zasługą pieczołowitego dostrojenia układów wydechowych.

Szef FCA – Sergio Marchionne – dodaje, że nieprędko w pełni elektryczne Maserati trafi do seryjnej produkcji. Zanim to nastąpi, zadebiutuje model z napędem hybrydowym, najprawdopodobniej w SUV-ie Levante. Ponadto Sergio wątpi, by elektryzacja samochodów była lekarstwem na wszystkie ludzkie problemy, uznając, że to wyłącznie jedna z potencjalnych odpowiedzi.

Z drugiej strony, ciężko przejść obojętnie wobec światowych trendów, w tym cieszących się coraz większą popularnością aut elektrycznych. Ogromny sukces odniosła Tesla wraz z debiutem Modelu 3, na który już po paru pierwszych dniach złożono 325 000 zamówień. Stworzenie elektrycznych crossoverów planuje Nissan oraz Mercedes. Auto o zerowej emisji spalin przygotowuje także Porsche...

Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.