Masowi mordercy, zbrodnie które wstrząsnęły światem

Natalia Nowecka
11.02.2019 16:49
fot. Shutterstock|undefined

Mordowali, dokonywali zamachów, w których ginęły dziesiątki, a czasem nawet setki ludzi. Przedstawiamy listę 10 masowych morderców, których zbrodnie wstrząsnęły światem.

Masowi mordercy, ludzie którzy za jednym zamachem pozbawiali życia większą grupę ludzi. Robili to własnoręcznie, lub zmuszali do tego innych. W historii tego świata pełno było takich przypadków, my wybraliśmy dla was dziesięciu masowych morderców, których czyny na zawsze zmieniły historię naszego świata.

Zobacz też: >> TOP 10: Najsłynniejsi seryjni mordercy, wśród nich Ted Bundy i Zodiak <<

Masowi mordercy, których zbrodnie wstrząsnęły światem:

10. Andrew Kehoe (1872-1927)

Amerykański masowy morderca, który 18 maja 1927 roku, w Bath w stanie Michigan, przygotował trzy eksplozje dynamitu w miejscowej szkole. W wyniku wybuchu zginęło wówczas 45 osób, w tym głównie dzieci. Uważany jest on za prekursora serii masakr w amerykańskich szkołach. Jest również pierwszym w historii samobójcą, który użył auta wypełnionego materiałem wybuchowym. Oficjalne powody zorganizowania przez niego masakry nie są znane, jednak uważa się, że obwiniał on szkołę o swoje problemy finansowe – po wybudowaniu szkoły podniesiono podatki, które zdaniem Kohoego przewyższały jego możliwości i wpędziły go w długi. Ponadto potwierdzono, że zamach z całą pewnością nie był wynikiem nagłego impulsu, gdyż Andrew przez rok skrupulatnie się do niego przygotowywał.

Samochód Andrew Kehoego

Zobacz też: Powiedział Siri, że chce zrobić strzelaninę w szkole. Zatrzymała go policja

9. Omar Mateen (1986-2016)

Amerykański masowy morderca, pochodzący z rodziny afgańskich imigrantów. 12 czerwca 2016 roku wywołał strzelaninę w gejowskim klubie Pulse w Orlando na Florydzie,  w wyniku czego zabił 49 osób. Sam zastrzelony został przez policję. Uważany był za homofoba, choć podejrzewano, że sam był homo lub biseksualistą. Podejrzewa się również, że powiązany był z Państwem Islamskim, dziennik The Washington Post twierdził nawet, że Mateen zamachu dokonał na rozkaz ISIS.

Wywołana przez niego masakra była najbardziej śmiertelnym atakiem w amerykańskiej historii społeczności LGBT, największym na Zachodzie masowym mordem osób LGBT od czasów Holocaustu oraz największym atakiem terrorystycznym w Stanach Zjednoczonych od czasu zamachów z 11 września 2001 roku.

Omar Mateen

8. Woo Bum-Kon (1955-1982)

Południowokoreański policjant, który w 1982 roku, w stanie amoku zabił 57 osób, po czym popełnił samobójstwo. Był on człowiekiem o niezwykle słabej psychice, która pewnego dnia, po kłótni z ukochaną, zwyczajnie nie wytrzymała. 26 kwietnia 1982 r. mężczyzna, po wspomnianej kłótni, udał się do policyjnego magazynu broni, gdzie wypił dużą ilość alkoholu, po czym zabrał karabin wraz z kilkoma granatami i wyszedł. Następnie przez osiem godzin, chodził od domu  do domu i mordował wszystkie znajdujące się w nich osoby. Po przejściu w ten sposób pięciu miejscowości, masowy morderca przywiązał dwa ostatnie granaty do siebie i trzech innych osób, a następnie odbezpieczył je.

Jeden z domów, w których Woo Bum-Kon dokonał masakry

7. Stephen Paddock (1953-2017)

Najbardziej krwawy masowy morderca w historii USA. W nocy z 1 na 2 października 2017 roku, ze swojego pokoju hotelowego w Las Vegas, zaczął strzelać do ludzi biorących udział w festiwalu muzyki country. Masowy morderca popełnił samobójstwo zanim służby zdążyły dostać się do jego pokoju. W wyniku jego działań zginęło 58 osób, zaś 851 zostało rannych, co sprawia, że jego czyn jest najgorszym tego rodzaju zdarzeniem – pod względem liczby ofiar – w USA, a drugim w historii świata. Motyw mordercy po dziś dzień pozostaje nieznany. Odpowiedzialność za atak przypisało sobie Państwo Islamskie, jednak FBI nie znalazło żadnych dowodów potwierdzających tę tezę. Podejrzewano również, że masakra Stephena Paddocka była protestem przeciwko zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

strzelanina w Las Vegas

 

6. Anders Breivik (1979- )

Norweski masowy morderca, skrajnie prawicowy terrorysta, bohater neonazistów i istna ikona walki z europejską polityką imigracyjną. Anders Breivik 22 lipca 2011 roku dokonał dwóch zamachów terrorystycznych. Najpierw zaatakował siedzibę premiera Norwegii, w wyniku czego zginęło 8 osób, potem udał się na wyspę Utøya (okolice Oslo), gdzie otworzył ogień w kierunku uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy. Breivik przez półtorej godziny strzelał do młodzieży, by potem dobrowolnie oddać się w ręce policji. W wyniku strzałów zginęło łącznie 69 osób.

Mówił on o sobie, jako o przyszłym regencie Norwegii, a jego działania po objęciu władzy miałyby polegać przede wszystkim na grupowaniu Norwegów w rezerwatach i kontrolowania ich rozmnażania, w celu odbudowy populacji. Swoją ideologię opisał w kompendium tekstów „2083 – Europejska Deklaracja Niepodległości” (1518 stron) i rozpowszechnił za pomocą sieci, w dni zamachów. Breivik przyznał, że ataki których się dopuścił miały na celu rozreklamowanie owego manifestu. Jak się później okazało, w swoim tekście kopiował On frazy z Unabombera, przez co posądzony został o plagiat.

Anders Breivik

Masowy morderca uważał się za regenta Norwegii, pana życia i śmierci, „najdoskonalszego rycerza od czasów II Wojny Światowej” i wybrańca, który zbawi Norwegię. Przyznał się do winy, jednak podnosił, że nie popełnił przestępstwa. Podczas procesu, w swoich ostatnich słowach przeprosił nacjonalistycznych bojowników za to, że nie zabił więcej osób. Otrzymał wyrok 21 lat pozbawienia wolności z możliwością nieograniczonego przedłużenia wyroku, co jest najwyższym wymiarem kary w Norwegii.

Zobacz też: „22 lipca”: Film o zamachu i procesie Breivika już od 10 października 2018 na Netflix

5. Timothy McVeigh (1968-2001)

Główny sprawca zamachu w Oklahoma City z 19 kwietnia 1995 roku. Był to zamach bombowy na biuro federalne, w wyniku którego zginęło 168 osób, w tym 19 dzieci. Przyznał, że dokonując ataku inspirował się powieścią „Dzienniku Turnera”. 13 czerwca 1997 został skazany na karę śmierci.

Tomithy McVeigh

4. John Chivington (1821-1894)

Sprawca zbrodni zwanej „masakrą nad Sand Creek”. Chivington w 1864 roku dowodził amerykańskimi kawalerzystami, którzy dopuścili się masakry na ok.150 bezbronnych i zszokowanych Czejenach i Arapahach, nad strumieniem Sand Creek. Za swoje czyny nie poniósł należytej odpowiedzialności, jedynie sąd wojenny ukarał go dyscyplinarnie. Masowy morderca nigdy nie okazał skruchy i do końca swojego życia powtarzał, że to zdarzenie było udaną operacją wojskową, w pełni słuszną.

John Chivington prowadzący swą kawalerię podczas masakry

3. William Calley (1943- )

Uczestnik wojny w Wietnamie, zbrodniarz wojenny i masowy morderca, odpowiedzialny za masakrę w Mỹ Lai. Dowodził on kompanią, która 16 marca 1968 roku dokonała brutalnego mordu na nieuzbrojonych cywilach w wietnamskiej wiosce Mỹ Lai. Ofiarami ataku byli głównie starcy, kobiety i dzieci. Dokładna ilość ofiar nie jest znana, jednak najczęściej padają liczby 347 i 504. Żołnierze poza mordowaniem dopuszczali się również na mieszkańcach wioski licznych tortur i gwałtów. Calley za swoje czyny został postawiony przed sądem wojskowym, który 31 marca 1971 skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo z premedytacją, dokonane na 22 osobach. Po dwóch dniach został jednak zwolniony, z polecenia prezydenta Nixona  i osadzony w areszcie domowym w Forcie Benning. Niedługo później wymiar kary skrócono do 20 lat, zaś w 1974 r. został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Geralda Forda. W czasie procesu uparcie utrzymywał, że przez cały czas wypełniał jedynie rozkazy swojego kapitana, który z kolei wypierał się wydania takiego rozkazu. W 1971 wydał biografię.

William Calley

Masowy morderca dopiero po wielu latach okazał skruchę i przeprosił za swoje czyny:

Nie ma jednego dnia, w którym nie czułbym wyrzutów sumienia za to, co się stało […] Czuję wyrzuty sumienia z powodu zabitych Wietnamczyków, ich rodzin, za biorących udział amerykańskich żołnierzy i ich rodziny. Jest mi bardzo przykro.

2. Jim Jones (1931-1978)

Jim Jones, znany również jako Wielebny Jones był amerykańskim kaznodzieją oraz założycielem i liderem apokaliptycznej sektyŚwiątynia Ludu”. Dla swoich wyznawców założył osadę Jonestown, w niedostępnych dla świata terenach leśnych w Gujanie. Okłamywał swoich wiernych strasząc ich, że cały świat wypowiedział im wojnę i dąży do zniszczenia ich osady. Zagarnął ich majątki, uzależnił od siebie i narkotyków. Żyli w ciągłym terrorze, zabraniał im opuszczania obozu oraz jakichkolwiek kontaktów z bliskimi.

Po czterech latach zaniepokojony kongresmen Leo Ryan postanowił zorganizować wyprawę do Jonestown. Gdy dotarł tam wraz z dziennikarzami, z początku był zachwycony magiczną aurą tego miejsca. Po czasie zauważył jednak cień strachu na twarzach niektórych osadników, a jeden z nich wręczył mu kartkę z prośbą o pomoc w opuszczeniu osady. Kongresmen zażądał by niezwłocznie wypuszczono osoby chcące opuścić Jonestown. Przywódca sekty wyraził zgodę, a kilka osób zdecydowało się na powrót do domu. Jednak po przybyciu na lotnisko zostali zaatakowani przez członków sekty, w wyniku czego śmierć poniosły trzy osoby, w tym kongresmen. Tego samego dnia wieczorem (18 listopada 1978 r.) w Jonestown odbyła się tzw. „biała noc” – doszło do zbiorowego samobójstwa członków sekty, poprzez zażycie cyjanku. Dzieciom truciznę podawano dożylnie (stanowiły one ponad jedną trzecią ofiar), zaś Ci którzy odmawiali zażycia cyjanku otrzymywali strzał w głowę. W osadzie zginęło tego dnia 909 osób, w tym Wielebny Jones (w jego przypadku nigdy nie potwierdzono, czy odebrał sobie życie, czy ktoś zrobił to za niego). Masakra w Jonestown uznawana jest za największe zbiorowe samobójstwo w historii świata, jednak jeden z byłych członków sekty określił to zdarzenie, jako masowe morderstwo upozorowane na samobójstwo.

Jim Jones

 

1. Jean Baptiste Carrier (1745-1794)

Ten masowy morderca był francuskim politykiem czasów rewolucji francuskiej. Wysłany został do Wandei, gdzie za zadanie miał walkę z powstaniem chłopskim. Na miejscu powołał dwie jednostki wojskowe, złożone z zupełnie przypadkowych osób, które bardzo szybko zasłynęły ze swojego niewyobrażalnego okrucieństwa wobec Wandejczyków. Pojmani więźniowie byli topieni, gilotynowani lub rozstrzeliwani. Jean Baptiste Carrier zabijał ludzi bez żadnej procedury sądowej. Według statystyk posłał na śmierć 11 tysięcy osób. Nigdy nie przyznał się do winy, odmawiał wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny, zwalając wszystko na innych. Skazano go na śmierć na gilotynie.

Jean Baptiste Carrier
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.