Pogoda
05.04.2017 09:41

Mastercard miał w Polsce awarię, pobierał za dużo pieniędzy

Sprawdźcie swoje konta bankowe – wskutek błędu technicznego Mastercard pobierał dwa razy więcej pieniędzy, niż powinien. Trwają prace nad usunięciem awarii.

Mastercard miał w Polsce awarię, pobierał za dużo pieniędzy
foto: materiały prasowe

Nie jest tajemnicą, że rządowi bardzo zależy na promowaniu w Polsce transakcji bezgotówkowych – wśród zachęt do używania zamiast tradycyjnych pieniędzy kart płatniczych pojawił się nawet pomysł obniżania podatku VAT dla zakupów robionych za pomocą „plastiku”.

Elektroniczne systemy płatności podatne są jednak na błędy tak samo, jak każde inne systemy informatyczne. Przekonał o tym Mastercard, który część operacji dokonywanych za pomocą kart rozliczał podwójnie.

Zdublowane kwoty pobierane były podczas rozliczania transakcji za pomocą kart płatniczych oraz podczas wybierania gotówki z bankomatu.

Przedstawiciele Mastercarda zapewniają, że sytuacja jest już opanowana:

"

Konta bankowe niektórych posiadaczy kart Mastercard, którzy w ostatnich dniach dokonali transakcji bezgotówkowych i gotówkowych w Polsce mogły zostać obciążone podwójnie. Obecnie wyjaśniamy przyczyny tego technicznego błędu. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad identyfikacją wszystkich zdublowanych transakcji i ich korektą, aby konsumenci jak najszybciej otrzymali zwrot błędnie pobranych środków. "

Problem dotyczył niektórych kart Mastercard wydawanych przez polskie banki – jego występowanie stwierdzono tylko w naszym kraju. Jak zapewnia operator, awaria została opanowana, a jej skutki powinny być naprawione w przeciągu 3 dni.

Przez ten czas nieprawidłowo pobrane środki będą zablokowane – pieniądze zostaną zwrócone użytkownikom kart po otrzymaniu przez banki korekt od Mastercarda.

Warto sprawdzić stan swojego konta i w razie stwierdzenia podwójnego obciążenia powiadomić o tym swój bank. Dobrym pomysłem wydaje się być także ostrzeżenie o awarii znajomych – może się okazać, że wskutek błędu Mastercard wyczyścił im konto, o czym dowiedzą się dopiero podczas próby zapłacenia za zakupy w sklepie.

Wolicie płacić gotówką, czy kartą?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele