Matka wyrzuciła swoje dziecko do śmietnika. Niemowlak przeżył
22.10.2020 15:05
Matka wyrzuciła swoje dziecko do śmietnika. Niemowlak przeżył Fot. zdjęcie poglądowe/PIOTR GAJEK/East News

Sąd w Lizbonie skazał w czwartek 22 października na 9 lat pozbawienia wolności 22-letnią kobietę za wyrzucenie swojego dziecka do śmietnika w listopadzie 2019 roku.

Do sytuacji doszło w listopadzie 2019 roku. Noworodek przeżył dzięki pomocy dwóch bezdomnych. Teraz w rozprawie sądowej przeciwko kobiecie zapadł wyrok skazujący ją na 9 lat więzienia.

Wyrzuciła noworodka na śmietnik. Dziecko przeżyło

Jak stwierdził sąd w swoim orzeczeniu, wyrzucenie noworodka do kontenera na śmieci było próbą zabicia człowieka (tłumaczenie Polska Agencja Prasowa):

Chłopiec nie zmarł tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Jego matka działała bowiem z pełną świadomością i premedytacją, chcąc je pozbawić życia.

Przeczytaj także

Sąd wskazał, że okolicznością łagodzącą nie może być fakt, że podczas popełnienia przestępstwa kobieta była osobą bezdomną i mieszkała w jednym z namiotów na ulicy lizbońskiej starówki.

Zgodnie z aktami procesu kobieta ukryła ciążę zarówno przed swoją rodziną, jak i ojcem dziecka. O tym, że jest w ciąży nie wiedziały również osoby bezdomne dzielące z nią namiot. Urodziła dziecko bez niczyjej pomocy w okolicach stołecznego dworca kolejowego Santa Apolonia, po czym umieszczonego w torbie foliowej noworodka wrzuciła do kontenera na śmieci.

Przeczytaj także

Przed śmiercią dziecko uratowali dwaj bezdomni, którzy usłyszeli płacz noworodka. Po bezskutecznym poszukiwaniu matki wśród kobiet na terenie nielegalnego obozowiska dla bezdomnych, mężczyźni wezwali służby medyczne oraz policję.

Portugalskie media zaznaczyły, że skazaną kobietę sąd "potraktował stosunkowo łagodnie". Przypominają też, że prokuratura domagała się kary ponad 12 lat więzienia. Oskarżyciele wskazywali, że matka po porzuceniu chłopczyka nie wykazała żadnego przejawu żalu za popełniony czyn, ani skruchy, a także deklarowała, że "nie chce mieć z dzieckiem nic wspólnego". Teraz spędzi w więzieniu następne 9 lat.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.