Pogoda
09.06.2020 14:52

Matura 2020 z matematyki też wyciekła. Rozwiązania zadań krążyły po sieci przed 9:00

Drugi dzień matur 2020 przyniósł powtórkę z rozrywki: zadania, tym razem z matematyki, wyciekły jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu. Informacje o tym wysyłają do CKE rozgoryczeni maturzyści.

matura 2020
foto: KFP/REPORTER

Co stanie się z maturami 2020? Czy zostaną odwołane i trzeba będzie je powtarzać? Takie pytania pojawiły się w poniedziałek 8 czerwca 2020, gdy okazało się, na dwie godziny przed otwarciem kopert z arkuszami egzaminacyjnymi do wyszukiwarki Google zaczęto wpisywać dokładne tematy, jakie pojawiły się później na maturze.

Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła na policję zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a społeczność Wykopu błyskawicznie ustaliła tożsamość kilku uczennic, które wrzucały do sieci zdjęcia zadań przed oficjalnym startem egzaminu dojrzałości.

matura 2020
matura 2020
Przeczytaj także CKE złożyła zawiadomienie na policję w sprawie wycieku matur. Wykop pokazał, kto wrzucił zdjęcia tematów do sieci

Drugiego dnia matur, 9 czerwca 2020, sytuacja się powtórzyła. Tym razem to sami maturzyści zaczęli podsyłać do CKE dowody na wyciek tematów, domagając się sprawiedliwego przeprowadzenia matury i równych szans.

Matura 2020: zadania z matematyki wyciekły przez egzaminie. CKE zawiadomi policję

Centralna Komisja Egzaminacyjna została oznaczona we wpisach na mediach społecznościowych, w których publikowano dowody na wyciek zadań. Widać na nich między innymi zdjęcie kartki z rozwiązaniami punktów zamkniętych, udostępnione przed godz. 9:00. Inne materiały krążące po sieci pokazują między innymi fragment konwersacji, w którym maturzysta podsyła arkusz maturalny z prośbą o szybkie rozwiązanie zadań.

Wiadomość dotarła do CKE, o czym Komisja zapewniła autora wpisu.

Pojawienie się nowych przecieków maturalnych zwiększa szansę na ich powtórzenie z nowymi zadaniami. Ostateczna decyzja zależeć będzie od ustaleń śledczych, którzy sprawdzą kto miał dostęp do zadań i kto je udostępnił.

CKE stara się zapobiegać próbom ściągania na maturach, przygotowując między innymi arkusze, w których kolejność zadań jest różna. W pytaniach zamkniętych jednak nie było to zbyt dużym problemem, jako że odpowiedzi wskazują się tam wybierając je z listy.

Zobacz także: Tematów maturalnych szukano w sieci przed startem egzaminu. Z powodu wycieku matura zostanie powtórzona? 

Czy matury 2020 zostaną powtórzone?