Pogoda
30.03.2016 10:27

Maybach rozważa opracowanie luksusowego SUV-a

SUV-y podbijają serca zmotoryzowanych. Coraz więcej liczących się producentów samochodów rozważa lub wprowadza auta o tego typu nadwoziach.

Maybach rozważa opracowanie luksusowego SUV-a
foto: materiały prasowe

Na popularności zyskują także luksusowe odmiany crossoverów. Do rywalizacji o klientów włączyli się między innymi Bentley z modelem Bentayga, Jaguar z F-Pace i Maserati z Levante. Lamborghini ma także w planach opracowanie SUV-a, którego model będzie nosić nazwę Urus i ma trafić na rynek w 2018 roku.

Firma Mercedes-Maybach obserwując ogromne zainteresowanie klientów Bentleyem Bentaygą, rozważa wprowadzenie podobnego ultra-luksusowego modelu, o czym wspomniał Ola Kallenius – jeden z członków zarządu niemieckiej firmy:

"

Czy wyprodukujemy SUV-a? Nie możemy tego wykluczyć. Na pewno nie podejmiemy się dokonania tego dysponując platformą obecnej generacji. Jeśli już zdecydujemy się na taki projekt, będzie on bazować na płycie podłogowej nowego modelu. "

Przedstawiciel Mercedesa nie ukrywa, że segment SUV-ów wciąż się rozrasta i stworzenie auta, które zaspokoi potrzebę dużej rzeszy osób ma sens:

"

Opracowywanie crossoverów to klucz do sukcesu. Ludzie uwielbiają wysoką pozycję za kierownicą, ich stylistykę, sportowy wizerunek, jak również ogromną funkcjonalność. Moim zdaniem SUV-y będą nieustannie zyskiwać na popularności. Od kiedy na rynek wprowadziliśmy klasę M w 1997 roku, ten segment niesamowicie się rozrósł. "

Na ten kawałek tortu chrapkę ma także BMW, które już w swojej ofercie dysponuje sporą liczbą SUV-ów – począwszy od X1, przez X3, X4, X5, skończywszy na X6. Uzupełnieniem gamy ma być luksusowe X7. Nowe auto opracowane przez Bawarczyków powstanie z myślą o komforcie – do dyspozycji podróżnych będą 4 siedzenia.

Luksusowy Maybach z kolei miałby zostać opracowany na platformie modelu GLS przyszłej generacji. Obecny na rynku model – który przeszedł facelifting przy okazji zmieniając nazwę z GL – może poszczycić się sporymi wymiarami. SUV ten mierzy 5130 mm długości, 1934 mm szerokości i 1850 mm wysokości, przy rozstawie osi 3075 mm. W jego bagażniku pomieści się od 680 do 2300 litrów. Do dyspozycji podróżnych jest aż 7 siedzeń.

Standardem są napęd 4x4 oraz 9-biegowa przekładnia automatyczna 9G-Tronic. Jedynie topowa wersja – 63 AMG 4MATIC – współpracuje z automatem o 7 przełożeniach. Ceny katalogowe na polskim rynku startują z pułapu 365 000 zł za odmianę 350d 4MATIC. Najdroższa wersja AMG to wydatek 653 000 zł. Można się zatem spodziewać, że cena wyjątkowo bogato wyposażonego Mercedesa-Maybacha będzie oscylować wokół miliona złotych, w jego wnętrzu pomieszczą się 4 osoby, a do napędu posłuży jednostka o mocy około 600 KM. W końcu każde auto spod tego szyldu ma być „naj”.

Obecnie Mercedes oferuje dwa modele z ekskluzywnej serii Maybach – 600 i 600 Pullman. Oba napędzane są 6-litrowymi silnikami o mocy 530 KM. Ten pierwszy kosztuje od 850 000 zł, a ten drugi od 2 781 700 zł. 

Tagi: News Mercedes