Maybach rozważa opracowanie luksusowego SUV-a

30.03.2016 10:27
Maybach rozważa opracowanie luksusowego SUV-a Fot. materiały prasowe

SUV-y podbijają serca zmotoryzowanych. Coraz więcej liczących się producentów samochodów rozważa lub wprowadza auta o tego typu nadwoziach.

Na popularności zyskują także luksusowe odmiany crossoverów. Do rywalizacji o klientów włączyli się między innymi Bentley z modelem Bentayga, Jaguar z F-Pace i Maserati z Levante. Lamborghini ma także w planach opracowanie SUV-a, którego model będzie nosić nazwę Urus i ma trafić na rynek w 2018 roku.

Firma Mercedes-Maybach obserwując ogromne zainteresowanie klientów Bentleyem Bentaygą, rozważa wprowadzenie podobnego ultra-luksusowego modelu, o czym wspomniał Ola Kallenius – jeden z członków zarządu niemieckiej firmy:

Czy wyprodukujemy SUV-a? Nie możemy tego wykluczyć. Na pewno nie podejmiemy się dokonania tego dysponując platformą obecnej generacji. Jeśli już zdecydujemy się na taki projekt, będzie on bazować na płycie podłogowej nowego modelu.

Przedstawiciel Mercedesa nie ukrywa, że segment SUV-ów wciąż się rozrasta i stworzenie auta, które zaspokoi potrzebę dużej rzeszy osób ma sens:

Opracowywanie crossoverów to klucz do sukcesu. Ludzie uwielbiają wysoką pozycję za kierownicą, ich stylistykę, sportowy wizerunek, jak również ogromną funkcjonalność. Moim zdaniem SUV-y będą nieustannie zyskiwać na popularności. Od kiedy na rynek wprowadziliśmy klasę M w 1997 roku, ten segment niesamowicie się rozrósł.

Na ten kawałek tortu chrapkę ma także BMW, które już w swojej ofercie dysponuje sporą liczbą SUV-ów – począwszy od X1, przez X3, X4, X5, skończywszy na X6. Uzupełnieniem gamy ma być luksusowe X7. Nowe auto opracowane przez Bawarczyków powstanie z myślą o komforcie – do dyspozycji podróżnych będą 4 siedzenia.

Luksusowy Maybach z kolei miałby zostać opracowany na platformie modelu GLS przyszłej generacji. Obecny na rynku model – który przeszedł facelifting przy okazji zmieniając nazwę z GL – może poszczycić się sporymi wymiarami. SUV ten mierzy 5130 mm długości, 1934 mm szerokości i 1850 mm wysokości, przy rozstawie osi 3075 mm. W jego bagażniku pomieści się od 680 do 2300 litrów. Do dyspozycji podróżnych jest aż 7 siedzeń.

Standardem są napęd 4x4 oraz 9-biegowa przekładnia automatyczna 9G-Tronic. Jedynie topowa wersja – 63 AMG 4MATIC – współpracuje z automatem o 7 przełożeniach. Ceny katalogowe na polskim rynku startują z pułapu 365 000 zł za odmianę 350d 4MATIC. Najdroższa wersja AMG to wydatek 653 000 zł. Można się zatem spodziewać, że cena wyjątkowo bogato wyposażonego Mercedesa-Maybacha będzie oscylować wokół miliona złotych, w jego wnętrzu pomieszczą się 4 osoby, a do napędu posłuży jednostka o mocy około 600 KM. W końcu każde auto spod tego szyldu ma być „naj”.

Obecnie Mercedes oferuje dwa modele z ekskluzywnej serii Maybach – 600 i 600 Pullman. Oba napędzane są 6-litrowymi silnikami o mocy 530 KM. Ten pierwszy kosztuje od 850 000 zł, a ten drugi od 2 781 700 zł. 

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.