Pogoda
21.07.2016 09:36

McLaren stworzy 3-osobowe auto sportowe

Brytyjski producent bezkompromisowych, sportowych samochodów planuje opracować współczesną odmianę F1.

McLaren stworzy 3-osobowe auto sportowe
foto: materiały prasowe

Nowy pojazd ze znaczkiem McLarena na masce ma kosztować od 2 milionów funtów, czyli dwa razy tyle, co P1. Jego produkcja ma zostać ograniczona do niezbyt pokaźnej liczby egzemplarzy. Za projekt odpowiadać będzie dywizja do zadań specjalnych, czyli McLaren Special Operations. Docelowo we wnętrzu samochodu mają znaleźć się trzy fotele, zupełnie tak jak w McLarenie F1, w którym centralne miejsce zajmował kierowca.

Stworzenie hipersamochodu o wybitnych osiągach to obecnie oczko w głowie inżynierów McLarena, o czym wspomniał jeden z nich:

"

Zespół prowadzący prace badawczo-rozwojowe dostał szczególnie ciężkie do zrealizowania zadanie stworzenia najszybszego seryjnie produkowanego auta klasy GT o zdumiewających osiągach. Dodatkowo samochód ma być znakomicie wykonany i najbardziej luksusowy pośród wszystkich wyprodukowanych przez McLarena pojazdów. Stosunek mocy do masy ma zawstydzić wszystkie inne auta z równą lub większą liczbą siedzeń. To będzie nasz najbardziej wyrafinowany produkt. "

Jednak to dopiero początek, bowiem McLaren ma w planach zainwestowanie miliarda funtów do 2022 roku. Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój 15 nowych modeli. Równolegle trwają prace nad wersją kabriolet 570S oraz serią LT. W ramach realizacji kolejnych zadań przewidzianych przez wewnętrzny program marki, opracowany ma zostać w pełni elektryczny system, który docelowo trafi do nowej serii modeli przyszłej generacji. Już teraz sztandarowy samochód o nazwie P1 wykorzystuje do napędu tandem hybrydowy.

Moc nowego pojazdu inspirowanego F1 według wstępnych planów ma pochodzić z 3,8-litorwego silnika twinturbo V8 o mocy przekraczającej ponad 700 KM. Prędkość maksymalna rzędu 320 km/h ma być wręcz „drobnostką” – jak zauważa przedstawicielstwo marki.

Nowy hipersamochód o roboczej nazwie BP23, opracowywany przez McLaren Special Operations, mógłby zostać stworzony w liczbie zaledwie 64 sztuk. Właśnie tyle powstało drogowych egzemplarz F1. Najwcześniej debiut może nastąpić w 2018 roku.

Oryginalny McLaren F1 był produkowany w latach 1992-1999 w Woking w Anglii. Za nadwozie i wnętrze odpowiadali Gordon Murray i Peter Stevans. Dwudrzwiowe sportowe auto z centralnie umieszczonym silnikiem i napędem na tył mierzyło 4287 mm długości, 1820 mm szerokości, 1140 mm wysokości przy rozstawie osi 2718 mm. Wrażenie robiła również niebywale niska masa „na sucho” – 1138 kilogramów – szczególnie zważywszy na parametry 6,1-litrowej jednostki S70/2 V12 o mocy 627 KM.

Co sądzicie o planach McLarena?

Tagi: News McLaren