Medyczna marihuana trafiła do Polski. Wiemy, ile będzie kosztowała

Kamil Kacperski
18.01.2019 10:51
Medyczna marihuana trafiła do Polski. Wiemy, ile będzie kosztowała Fot. shutterstock.com

W połowie stycznia 2019 roku w Polsce do sprzedaży trafiła medyczna marihuana. Na razie apteki mają do dyspozycji jedynie 7 kilogramów kushu, planowane są dostawy.

Receptę na medyczną marihuanę będzie mógł wypisać każdy lekarz, a jeden gram będzie kosztował 65 złotych. Na niecodzienny lek w Polsce czeka kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset tysięcy osób. Pierwsza dostawa zawierała 7 kilogramów marihuany, ale planowane są już następne. Według kierownik hurtowni farmaceutycznej w Łodzi Izabeli Walasik, w Niemczech na eksport szykowane jest już 20 kolejnych kilogramów, a polskie przedsiębiorstwa niedługo otworzą fabrykę w Danii.

Pierwsze dawki medycznej marihuany trafią w pierwszej kolejności do aptek i osób,  które mają już recepty i od miesięcy czekają na dostawę leku. Szczegóły planów wobec medykamentu zdradziła Walasik:

W pierwszej kolejności będziemy zaopatrywać te apteki, które mają już swoich pacjentów i czekają z receptami na odbiór tego leku. W dalszym etapie będziemy dystrybuować ten produkt do innych aptek oraz do innych hurtowni farmaceutycznych. 

Medyczna marihuana trafiła do sprzedaży w Polsce

Szacuje się, że w Polsce na medyczną marihuanę czeka około 300 tysięcy osób, zatem zapotrzebowanie jest naprawdę ogromne. Na temat działania leku w rozmowie z telewizją TVN wypowiedział się kierownik oddziału onkologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, profesor Piotr Wysocki:

Poprawia apetyt, zmniejsza napięcie mięśniowe. Jest również lekiem o działaniu przeciwwymiotnym, czyli jest to substancja wspomagająca naszych chorych.

Jednym z najgłośniejszych zwolenników wprowadzenia medycznej marihuany do Polski był Tomasz Kalita, który chorował na glejaka wielopostaciowego. Mężczyzna przez wiele lat starał się przekonać rząd do zalegalizowania rośliny w celach leczniczych. Niestety zmarł w 2017 roku. Na temat obecnej sytuacji związanej z medyczną marihuaną wypowiedziała się wdowa po zmarłym rzeczniku prasowym SLD, Anna Kalita:

Bardzo mi przykro, że nigdy się nie dowiem czy żyłby dłużej, czy cierpiałby mniej, gdyby mógł używać marihuany. Natomiast jestem szczęśliwa, że inni chorzy nie będą skazywani na bieganie po dilerach.

Tak jak wspominaliśmy, pierwotnie ceny w aptekach mają wynosić około 65 złotych za gram. Mają znacznie się zmniejszyć, gdy ruszy fabryka w Danii. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.