"Mein Kampf" zostanie wydany w Polsce. Kontrowersyjna książka ukaże się z krytycznym komentarzem

13.01.2021 12:33
Mein Kampf Fot. EAST NEWS

Kontrowersyjna książka Adolfa Hitlera zostanie wydana w Polsce. "Mein Kampf" będzie dostępny w edycji naukowej.

Jak czytamy na portalu rp.pl, w Polsce ukaże się druga na świecie edycja naukowa kontrowersyjnej publikacji Adolfa Hitlera. Zdaniem niektórych naukowców "Mein Kampf" jest wartościowym źródłem historycznym.

Mein Kampf zostanie wydany w Polsce

Książka złożona z dwóch części zawiera ideologiczne "wyznanie wiary" Adolfa Hitlera. "Mein Kampf" w III Rzeszy został nazwany biblią reżimu, a w Niemczech sprzedano publikację w liczbie 12,4 milionów egzemplarzy.

Polecamy

Autorem polskiego tłumaczenia książki z niemieckiego wydania z 1942 roku, do którego dołączono krytyczny wstęp oraz przypisy jest profesor Eugeniusz C. Król. To historyk i politolog, który pracował nad publikacją przez 3 lata.

"Mein Kampf" Adolfa Hitlera zostanie wydany w Polsce w edycji naukowej 

Na początku planowano wydać pozycje przy współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN. W wyniku protestów władze instytutu nie wzięły udziału w projekcie. Jak czytamy na portalu Rzeczpospolitej, nowy wydawca - Belladona zapewnia, że "Mein Kampf" nie będzie reklamowana, a jej cena będzie zaporowa dla masowego odbiorcy.

Ma to ograniczyć grupę kupujących do osób, które faktycznie chcą korzystać z książki wyłącznie jako ze źródła historycznego. Rzeczpospolita cytuje argumenty profesora Króla:

Zdaniem prof. Króla "Mein Kampf" jest źródłem historycznym, a przybliżenie współczesnemu czytelnikowi jej zawartości "pomoże rozpoznać niebezpieczne absurdy hitlerowskiego programu przebudowy świata, a także określić punkty oznaczające początek drogi, która doprowadziła narodowych socjalistów, a wraz z nimi całe Niemcy, do zbrodni i zagłady".

Zgodnie z polskim prawem propagowanie ideologii faszystowskiej jest nielegalne. Jednak książka z komentarzem naukowym pełni zupełnie inną funkcję niż bez niego.

O negatywnych skutkach publikacji między innymi profesor Jan Grabowski z kanadyjskiego Uniwersytetu w Ottawie. Naukowiec zajmuje się badaniem Holokaustu i przypomina, że ostatnia publikacja książki w Niemczech wzbudziła wiele obaw. Zastanawiano się, czy może ona stać się ona inspiracją dla neonazistów i współczesnych antysemitów.

Jednocześnie prof. Grabowski przyznaje, że sam od dłuższego czasu korzysta z fragmentów publikacji w pracy ze swoimi studentami. 

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.