Pogoda
02.12.2015 15:55

Mercedes-Benz Concept IAA – nowe zdjęcia i wideo

Mercedes-Benz Concept IAA, zaprezentowany pierwotnie na Frankfurt Motor Show 2015, to auto stworzone przez osoby mające kompletnego bzika na punkcie aerodynamiki. Niemiecki producent pokazał nowe zdjęcia i filmy tego koncepcyjnego modelu.

Mercedes-Benz Concept IAA – nowe zdjęcia i wideo
foto: materiały prasowe

Rozwinięciem skrótu IAA jest Intelligent Aerodynamic Automobile, czyli inteligentny, aerodynamiczny samochód. Bardzo smukły i gładki czterodrzwiowy Mercedes może poszczycić się wyjątkowo niskim współczynnikiem oporu powietrza wynoszącym 0,19 Cx. To o 0,01 mniej niż opracowany i zaprojektowany przez Ferninanda Porsche w 1939 roku 6-kołowy Mercedes T80.

Koncepcyjne modele najczęściej oznaczają także innowacyjne rozwiązania, a w wypadku Mercedesa takim jest wydłużane nadwozie – rzeczywistość w tym wypadku może zawstydzić nie jednego amatora-twórcę scenariuszy z gatunku fantastyki naukowej. Otóż, w momencie osiągnięcia prędkości 80 km/h lub po naciśnięciu przycisku, ruchome zderzaki przybierają bardziej aerodynamiczną pozycję, co w rezultacie powoduje wydłużenie samochodu o 39 cm. Auto uzbrojono także w „Active Rims”, czyli system aktywnych felg. Wszystko to ma na celu optymalizację przepływu powietrza.

Mercedes IAA swoim kształtem i stylistyką może przywodzić na myśl futurystyczną wersję CLS-a. Wnętrze auta jest równie minimalistyczne i jednocześnie funkcjonalne.

Do napędu tego konceptu posłużyła hybryda, czyli silnik benzynowy w tandemie z elektrycznym – łączna moc układu wynosi 279 KM. W trybie w pełni elektrycznym pojazd ten może przejechać do 66 km. Emisja dwutlenku węgla nie przekracza 31 g/km. Auto ma 5,04 m długości, czyli 5,43 m w aerodynamicznym trybie, 1,99 szerokości i 1,30 wysokości, przy rozstawie osi równym 2,97 m.

Intelligent Aerodynamic Automobile pozostanie jedynie koncepcyjnym modelem. Jednak już teraz wiadomo, że ten niemiecki producent ma zamiar inwestować w zaawansowane rozwiązania aerodynamiczne i być może niektóre z futurystycznych rozwiązań trafią do produkcyjnych modeli.

Tagi: News Mercedes