Pogoda
13.06.2016 09:15

Mercedes opracowuje elektrycznego SUV-a

Niemiecki producent zapowiedział, że jeszcze w 2016 roku zaprezentuje w pełni elektrycznego SUV-a na targach motoryzacyjnych w Paryżu.

Mercedes opracowuje elektrycznego SUV-a
foto: materiały prasowe

Opracowanie nowego modelu w pełni elektrycznego stanowi nie lada wyzwanie. Tak naprawdę trzeba zacząć prace od pustej kartki papieru, zrywając z poszczególnymi dotychczas stosowanymi w obrębie marki trendami. Również stylistycznymi. Jest to zatem ogromne przedsięwzięcie, którego podjął się Mercedes. Zupełnie nowy model ma konkurować między innymi z Teslą Modelem X.

SUV Mercedesa ma wejść do seryjnej produkcji w 2019 roku, uruchamiając tym samym serię pojazdów w pełni elektrycznych. W ramach niej powstanie między innymi sedan konkurujący z Teslą Modelem S oraz chińskim LeEco LeSee. Zdaniem Thomasa Webera, szefa działu ds. rozwoju, elektrycznie napędzany SUV byłby w stanie przejechać nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu.

Dotychczas niemiecki producent z siedzibą w Stuttgarcie, w swojej gamie oferował ograniczoną liczbę produkcyjnych, elektrycznych pojazdów, bazujących na Smart Fortwo i Mercedesie klasy B. W odróżnieniu do tych modeli, nowe auto ma wyróżniać się zupełnie inną stylistyką.

14C294_02

Tak naprawdę sukces Tesli dał wszystkim producentom – w tym Mercedesowi – do myślenia. Amerykańska marka stworzona przez Elona Muska osiągnęła nie lada sukces wraz z pokazaniem Modelu 3. W przedsprzedaży na ten samochód znalazło się ponad 325 000 chętnych. I to zaledwie tydzień po rozpoczęciu przyjmowania zamówień.

Za opracowywaniem tego rodzaju aut przemawiają również badania, których przeprowadzenie zleciła firma Go Ultra Low. Wynika z nich, że nastolatkowie w wieku od 14 do 17 lat planują jako swój pierwszy samochód kupić pojazd napędzany energią elektryczną.

Idąc za ciosem, producenci chcą sprostać potrzebom klientów. Dlatego też Mercedes rozważa również włączenie się do rywalizacji w Formule E, o czym wspomniał Ola Kallenius:

"

Dotychczas nie podjęliśmy decyzji o ewentualnym udziale w Formule E. Z pewnością jest to ciekawa platforma dla rozwoju pojazdów elektrycznych, umożliwiająca testowanie nowych rozwiązań technologicznych, mogących w przyszłości trafić do seryjnie produkowanych samochodów. "

Mercedes do 2020 roku planuje osiągnąć wyniki sprzedaży na poziomie 100 000 aut elektrycznych w skali 12 miesięcy. Co więcej, niemiecki producent chce także stworzyć wodorowego GLC, który miałby konkurować z Toyotą Mirai.

Tagi: News Mercedes