Pogoda
03.04.2019 14:51

Metro Exodus trafiło na Steama. Okazało się, że klucze skradziono z fabryki

Studio Deep Silver zdecydowało, że Metro Exodus będzie dostępne na PC tylko poprzez sklep Epic Games. Graczom się to nie spodobało i natychmiast zaczęli zastanawiać się, jak zdobyć tytuł na Steam. Części z nich się to udało – okazało się jednak, że kupili skradzione klucze.

Metro Exodus
foto: materiały prasowe

Epic Games Store zaczął funkcjonowanie od mocnego uderzenia, zgarniając na wyłączność Metro Exodus. Dla graczy była to niespodziewana i niemiła wiadomość – gra była oferowana w przedsprzedaży na Steamie, kto jednak nie chciał kupować jej w ciemno i planował najpierw zaznajomić się z recenzjami, musiał pogodzić się z niemożnością dodania gry do biblioteki na platformie Valve (chyba, że będzie mieć cierpliwość czekania roku od premiery).

Decyzja studia, dyktowana zapewne względami finansowymi (Epic oferuje lepsze warunki współpracy i może dołożyć ekstra premię za wyłączność do dystrybuowania tytułu) wywołała ogromne kontrowersje – w sprawie wypowiedział się nawet twórca świata Metra, Dmitrija Głuchowskiego, który pokajał się przed graczami.

Rozsierdzeni gracze zaczęli nawet wystawiać negatywne opinie wcześniejszym grom z uniwersum Metra, co skłoniło Valve do przebudowania systemu komentarzy na Steamie i ukrywaniu tych uznanych za niezwiązanych merytorycznie z grą.

Metro Exodus
Metro Exodus
Przeczytaj także Dmitrij Gluchowski przeprasza graczy za „g*wnoburzę” z Metro Exodus

Kradzione Metro Exodus na Steamie. Kopie zostaną usunięte z biblioteki

Gdy jest ochota, znajdzie się sposób – okazało się, że część niezależnych sprzedawców oferuje klucze do aktywowania Metro Exodus na Steamie. Zakupione gry sprawiały jednak problemy. Gdy gracze zaczęli prosić o pomoc producenta, ten zorientował się, że padł ofiarą kradzieży – kody aktywacyjne wyciekły z fabryki, która przygotowywała fizyczne kopie gier. Przepisano je z okładek, które miały zostać poddane utylizacji po tym, jak Metro Exodus stało się tytułem dostępnym na wyłączność na Epic Games Store.

"

Ze względu na pochodzenie tych kluczy z przestępstwa, zostały one dezaktywowane, a pobranie Metro Exodus bez dostępu do pliku z płyty nie jest już możliwe. Dodatkowo oprogramowanie będzie usunięte z biblioteki Steam u każdego gracza, który użył nieautoryzowanego kodu. Klucze na Steama są kradzione i przez to nielegalne. "

Studio dowiedziało się o sprawie, gdy gracze zgłaszali problem z aktualizowaniem gry – powodem było używanie przez nich kluczy, które zostały dezaktywowane.

Deep Silver radzi poszkodowanym graczom, żeby kontaktowali się ze sprzedawcami i żądali od nich zwrotu pieniędzy.

Zobacz także: >> Metro Exodus – pociąg do człowieczeństwa [RECENZJA] <<

Metro Exodus ma się pojawić na Steamie 14 lutego 2020 roku.

Ny na czym gracie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry