Mężczyzna przebrany za kobietę zaatakował tortem "Monę Lisę". "Niszczymy Ziemię!"

31.05.2022 14:43
Mężczyzna przebrany za kobietę zaatakował tortem "Monę Lisę". "Niszczymy Ziemię!" Fot. Shutterstock

Zwiedzający Luwr rzucił tortem w kierunku słynnego obrazu "Mona Lisa". Do kuriozalnej sytuacji doszło w minioną niedzielę, 29 maja 2022 w Paryżu.

"Mona Lisa" Leonarda da Vinci została obrzucona tortem przez mężczyznę przebranego za starszą kobietę. Zdaniem świadków sprawca poruszał się na wózku inwalidzkim, którym podjechał bardzo blisko ekspozycji. Przebrany za kobietę napastnik ku zaskoczeniu wszystkich, wstał z wózka i rzucił tortem w kierunku obrazu.

Mężczyzna przebrany za kobietę zaatakował tortem "Monę Lisę"

Agresor w pierwszym momencie chciał zniszczyć chroniące Mona Lisę pancerne szkło. Gdy po chwili zdał sobie, że nie uda mu się tego zrobić, rzucił ciastem w stronę płótna i rozsmarował je na szklanej tafli. Potem zaczął rozrzucać róże. Obsługa muzeum natychmiast zareagowała i wyprowadziła mężczyznę z sali.

Polecamy

Zdaniem Reutersa mężczyzna w chwili wyprowadzania przez ochronę mówił, że "ludzie niszczą Ziemię" i należy o niej "pomyśleć".

Filmy i zdjęcia ze zdarzenia robią furorę w mediach społecznościowych. Obraz autorstwa Leonarda da Vinci nie ucierpiał w tym incydencie. Dzieło jest chronione specjalną pancerną szybą.

Leonarda da Vinci tworzył "Mona Lisę" cztery lata (1503–1507) na trzech połączonych ze sobą topolowych deskach. Obraz znajduje się w paryskim Luwrze. Dzieło do tej pory było pokazane jedynie w trzech innych krajach - Stanach Zjednoczonych (1963), Japonii (1974) i Rosji (1974).

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.